Ha faldekorációt szeretnénk, már nem csupán egy tapéta vagy egy karakteres szín jöhet számításba, hanem a legkülönbözőbb textúrákat megidéző falpanelek egyre bővülő kínálata is.
Szinte minden lakberendezési stílushoz megtalálhatjuk a tökéletes megoldást, hiszen sok anyagból, a legkülönbözőbb méretekben és formákban gyártott a falpanelek közül választhatunk, változatos mintákkal, illetve festhető 3D-felületekkel.
Léteznek fa- és kőhatású, csempét imitáló, textillel vagy műbőrrel bevont darabok, de a klasszikus formák kedvelői találhatnak elegáns angol stílusú falburkolatokat is. Anyaga lehet természetes növényi rost, műanyag, MDF-lap, fa vagy kárpitozott bútorlap. Számtalan típus és méret kapható, ma már szabadon megtervezhetjük, hogy egy bizonyos modell hogyan mutat az adott falon. A faltól falig, lábazattól vagy padlótól mennyezetig sorolható típusok mellett vannak olyanok, amelyek szigetként felragasztva néznek ki a legjobban. Szép megoldás, ha a panelekből egy téglalapot rakunk ki, és ezt körbefogja egy festhető hablécből kialakított keret. Az ívesen vagy egy sokszög oldalaival záródó (kerek, lekerekített, illetve rombusz, három- vagy hatszög alakú) elemeket nem szükséges a sarkokig kirakni, nem feltétlenül szép, ha vágott panellel ér véget a sor.
PVC-panelek
Leggyakrabban nyomtatott PVC-panelekkel találkozhatunk a piacon, amelyek a megtévesztésig hasonlítanak más anyagokra, tökéletesen megidézik a textúrájukat. Víz-, ütés-, UV- és lángálló, hajlítható elemek, és viszonylag egyszerű a felrakásuk. Könnyen tisztítható, de arra figyelni kell, hogy ne használjunk oldószeres, savas vagy lúgos tisztítószert, és ne dörzsöljük erősen, mert tönkreteheti a felületen lévő nyomtatást.
Az utánzás mesterei
A domború, üreges PVC-t az imitálni kívánt felület struktúrája szerint nyomtatják formára. A panelek vastagsága mintafüggő, aszerint változik, hogy csempét, különböző fafajtákat, természetes követ, téglát, mozaikot utánoznak vagy valamilyen látványos 3D-felületet mutatnak hullámokkal vagy akár geometrikus mintákkal. Egy részük semmilyen felületkezelést nem igényel, de némelyik festhető. Ezeket a dekorációs elemeket főként beltérre javasolják a gyártók, olyan helyekre, ahol nincsenek kitéve erős behatásoknak. Szobák, előszobák, fürdők falaira, konyhaszigetek, pultok előlapjaira gond nélkül feltehetjük, de a konyhapult fölötti sáv, a gázfőzőlap környéke vagy a kandalló fala nem megfelelő. Ugyan a panel anyaga lángálló, tehát nem ég, de magas hő vagy tűz hatására megolvad, összezsugorodik vagy eldeformálódik. Ha bizonytalanok vagyunk az elhelyezésben, egyeztessünk a forgalmazóval vagy a gyártóval.
Fürdőben is jó megoldás
Amennyiben vizes helyiségbe kerül a panel, használjunk szilikonos ragasztót és tömítőt, illetve zárjuk körbe műanyag vagy alumíniumprofillal. A PVC-panel további előnye, hogy felrakásához nem feltétlenül szükséges szakember, hiszen sniccerrel könnyen szabható, ezután pedig csak ragasztani kell. Különösebb előkészülete sem szükséges a munkához, bármilyen sima, pormentes felületre felragaszthatjuk, legyen az festett fal, bútorlap, gipszkarton, OSB-lap, csempe vagy tapéta. Nedves, zsíros, penészes helyre, málló vagy rossz állapotban lévő tapétázott falra természetesen nem kerülhet. A munkához ajánlott ragasztó színe eredetileg fehér, de miután megszáradt, átlátszó lesz. Ha kicsit kinyomódik a panelek közt vagy a széleknél, nedves ronggyal egyszerűen letörölhetjük, és ami ott marad, az sem feltűnő. A ragasztót a panelek hátoldalára kell felvinni, nem a falra.
Mozgalmas struktúra: a 3D
Egyre népszerűbbek a 3D-felületű modellek. Egyedi, elegáns hangulatot teremtenek a helyiségben, ráadásul bizonyos minták optikailag tágítják a teret. Igazán különleges hatást kelt, ha a mennyezetre kerül. A 3D-panelek nagy része is festhető, a lakásban felbukkanó bármely szín visszaköszönhet rajtuk. Még nagyobb hangsúlyt adhatunk a mozgalmas struktúrának, ha megvilágítjuk a mennyezet felől, hiszen így a súrlófényben még intenzívebb lesz a fény-árny játék.
Díszlécek
A habosított polisztirolból készült darabokat könnyen vághatjuk, nem töredeznek, EPS-ragasztóval rögzítjük a falra, és akár kültéren is alkalmazhatjuk. Ugyanebből az anyagból gyártják a falkazetták kialakításához használt díszléceket, és mennyezeti dekorelemeket. A különböző vastagságú és profilozású díszlécekből elegáns négyzetes osztásokat alakíthatunk ki a falon, amelyeket a szoba alapszínével egyező vagy attól eltérő árnyalatú festékkel lefesthetünk. Ezek ugyan nem falpanelek, mégis érdemes itt szót ejteni róluk, mert optikailag mezőkre tagolják a falakat.
Természetes alapanyagú falpanelek
Biopanelek
A bambusz- és cukornádrost ideális alapanyag allergiások számára, és nem károsítja a környezetet. A jellemzően natúr színben kapható termékeket latexfestékkel könnyen átszínezhetjük. Az egyes elemeket keményre préselik, így jól bírják az igénybevételt, ugyanakkor nem terhelik a falat, hiszen az összsúlyuk minimális. Házilag is egyszerűen felragaszthatjuk a tervezett helyükre. Izgalmas 3D-felületeket alkothatunk a körülbelül 50 × 50 cm-es darabokból – nem mellékes az sem, hogy jó hangszigetelő réteget képeznek a falon.
Parafa
Rendkívül rugalmas, könnyű, felülete antisztatikus, nem vonzza a port, és köztudott, hogy kiválóan szigeteli a falakat. Nemcsak a hő- és hangszigetelésre kell gondolni, hanem a rezgéscsillapító hatásra is. A levegővel teli, könnyű anyaga a hideg főfalakat meleggé varázsolja, amellett, hogy remek természetes dekoráció.
Gipsz
A hagyományos, időtálló anyagból régóta készítenek falpaneleket. Pozitívuma, hogy kiváló a hang- és hőszigetelő képessége, a minta pedig könnyen az egyéni elképzelésekhez igazítható. A fehér elemeket bármilyen festékkel lefesthetjük.
Beton
Jól illik az indusztriális stílusú lakásokba ez az izgalmas változat. Persze ne robusztus betontömbökre gondoljunk: egy panel vastagsága mindössze 1,5 cm, vagyis egy 65-70 cm-es lap súlya megközelítőleg 7-8 kg. Felülete lehet sima, de kaphatók geometrikus és finom ornamentikájú darabok is. Anyaga a speciális homokból, cementből és vízből készített, üvegszállal erősített GRC-beton. Igen tartós, és sokféle színben rendelhető, nem csak a szürke különböző árnyalataiban. A beton falpanelek néha egészen kis elemekből állnak, így a modulok szinte mozaikként elevenednek meg a fények hatására. Ragasztással rögzítik a falra, de szükség esetén dübelekkel is megerősítik.
Kő
Modern terekbe ideális az ultravékony, körülbelül 2 mm vastag, természetes kőből készült falpanel. Leggyakrabban palából, márványból vagy homokkőből gyártják. A súlya egy négyzetméterrel számolva mindössze 1,5-2 kg. Vizes helyiségekben és kültéren egyaránt feltehetjük.
Fa
Nagyon barátságos, meleg hangulatot teremtenek a valódi fából készült elemek. A polisztirol hátlapra rögzített kis falapok messziről nézve szinte mozaikként állnak össze. Egyes típusoknál a fafelületek vastagsága változó, így a fénytörésnek köszönhetően mozgalmas, kimondottan elegáns látványt nyújtanak. Vágása nem egyszerű, viszont a felrakásához elég a ragasztó. Nem csak sík falapokból állhat egy panel, exkluzív, hajlított furnér falburkolatot is kínálnak a gyártók. Ezek a látványos, szinte domborműnek tűnő panelek többrétegű hajlított furnérból készülnek, a felületét páccal vagy lazúrral kezelik, illetve lakkozzák.
A falpanelek további izgalmas lehetőségeit és különleges megoldásait cikkünk folytatásában olvashatod hamarosan!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!