Emberemlékezet óta használjuk a lakberendezésben – a fa örök klasszikus. Ám a megszokott megjelenési formák mellett új funkciókat is kaphat a nemes anyag, részben a technológiai fejlődésnek, részben az innovatív látásmódnak köszönhetően.
Napjainkban ismét nagy népszerűségnek örvend ez a sokoldalú természetes anyag, legyen szó bármely fafajtáról, hiszen rendkívül széles körben alkalmazható, és azonnal kellemes atmoszférát teremt a lakásban. Készülhet belőle nyílászáró, padló- vagy falburkolat, beépített vagy mobil bútor, lámpa és sok más gyönyörű kiegészítő. A karakteres fafelületek sajátos arculatot, egyéni stílust adnak a belső tereknek. A nyers-, rusztikus, bársonyos vagy felületkezelt fából gyártott darabok barátságos, természetközeli hangulatot sugallnak. Nem véletlen, hogy ez a varázslatos anyag hangsúlyos szerepet kap a legújabb trendekben, ugyanis egyre több városlakó próbálja lakberendezési megoldásokkal a mindennapjaiba csempészni a nyugalom, biztonság, meghittség vágyott érzését.
Miért tesz jót a fa közelsége?
A japánok évszázadok óta tudják, hogy a rendszeres erdei séta jótékonyan hat a pulzusszámra, a keringési rendszerre, és ezt a régi megfigyelést az utóbbi évtizedekben több tudományos vizsgálat igazolta. A magyarázat egyszerű: a napi séta során a szervezet megfelelő mennyiségű friss oxigénhez jut, márpedig a tiszta levegő és a kíméletes testmozgás az egészségmegőrzés alapja. Ráadásul a zavartalan, csendes erdei környezetben a lélek is megnyugszik, feltöltődik. Otthonunkban nyers, feldolgozatlan fafelületekkel teremthetünk az erdeihez hasonló hangulatot, ám arra figyeljünk, hogy nyitott pórusú fát használjunk, mert ez lélegzik, és nedvességtartalma tovább megmarad. Az anyag a kellemes térklímával és illatával egyaránt hozzájárul az általános jó közérzet biztosításához.
Minden stílushoz passzol
Nem számít, milyen az otthonunk stílusa, ugyanis a fa számtalan formában lehet része a térnek, és mindig garantált a melegséget sugárzó miliő. Ha úgy döntünk, hogy a nyersfa színe uralja a tereket, érdemes modern, divatos észak-európai–japán hangulatot teremteni. A skandináv és ázsiai elemeket alkalmazó irányzat előszeretettel alkalmaz egyéb természetes, natúr anyagokat, mint a nád, a pamut, a len vagy a gyapjú, emellett egy ilyen térbe jól illenek más faanyagok, valamint a természetes kövek, például márvány, mészkő. A modern és indusztriális stílus kedvelői fehérre, szürkére, feketére pácolt vagy lazúrozott fatárgyakkal, a klasszikus stílus hívei pedig teltebb, mély, vöröses tónusú fafelületekkel tehetik barátságosabbá otthonukat.
Válaszd a hazait!
A környezettudatos szemlélet terjedésének is köszönhető, hogy megnőtt a hazai termékek iránti kereslet. Európában a leggyakrabban használt fafajta a tölgy, mivel a minősége kiváló, és alkalmazása a fenntartható gazdálkodás szempontjainak is megfelel; utána a bükköt, a kőrist, az akácot és a nyírt érdemes említeni. A dió és a fenyő egy-két fajtája szintén kedvelt alapanyag. A keménység az egyik legfőbb tulajdonság, erre mindenképpen figyelni kell, hogy megtaláljuk például az ideális padlóburkolatot. A tölgy, a kőris és a bükk keményfa, vagyis a belőlük készült termékek ellenállóbbak. Ám ha nincs komolyabb igénybevételnek kitéve a parketta, egyéb is kerülhet a padlóra. Az érzékenyebb, kevésbé ellenálló fafajtákból inkább falburkolatokat, bútorokat gyártanak. A parketta kiválasztásánál természetesen a szelektálást, a formát és a lerakás módját is lényeges szem előtt tartani.
Újrafelhasználás
Gyönyörű padlók és dekorációs burkolatok készülhetnek régi faanyagokból, bontott gerendákból, és az ütött-kopott bútorokat szintén érdemes felújítani: az újragondolt, egyedi darabok különös értéket képviselnek.
Megmunkálás, felhasználás
Az alapelv: minél természetesebb, annál jobb! A csillogó, kemény lakkozás már a múlté, a fa eredeti szépsége, természetes felülete, rajzolata került a középpontba, napjainkban a vaksszal vagy olajjal kezelt anyagokat keresik a legtöbben. A furnér régóta kedvelt lapanyag, főleg bútorokat, falburkolatokat gyártanak előle. A 21. században kifejlesztett innovatív technológiák alkalmazásával ebből az anyagból 3D-s, hullámzó vagy geometrikus falipaneleket is készítenek. Ugyanakkor nem veszített népszerűségéből a tömör fából vágott, egymás után sorolt, hasábokból, kockákból, sokszögekből álló falburkolat sem. Egy helyiségbe szinte bármennyi fafelület kerülhet – a monokróm festéshez hasonlóan a fával körbeburkolt tér hangulata is fantasztikus. Arra persze figyeljünk, hogy a nyílászárók keretei, a bútorok, a parketták és a falpanelek összhangban legyenek egymással, nehogy végül síházi vagy szaunahangulat uralkodjon a lakásban.
Gondos ápolás
Ha szeretnénk sokáig megőrizni a fafelületek eredeti szépségét, ne sajnáljuk az időt és a fáradságot! Egyaránt rendszeres ápolást igényelnek az olajozott, a viaszolt és a lakkozott fafelületek. Előbbiekhez speciális, növényi olajakat, gyantát, viaszt, szilikátokat, cellulózt, facukrot, illetve kovasavat tartalmazó termékeket érdemes beszerezni. A viaszolás segítségével szintén ellenállóbbá tehetjük kedvenc bútorainkat. Ma már transzparens és színezett bútorviasz is kapható a boltokban. A lakkozott fát töröljük le előbb enyhén nedves, majd száraz ronggyal, ezután jöhet egy univerzális vagy kifejezetten lakkozott felületre ajánlott (nem maró hatású) ápolószer.
A következő részben a fa különböző helyiségekben való felhasználásáról írunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!