Emberemlékezet óta használjuk a lakberendezésben – a fa örök klasszikus. Ám a megszokott megjelenési formák mellett új funkciókat is kaphat a nemes anyag, részben a technológiai fejlődésnek, részben az innovatív látásmódnak köszönhetően. Most azt vesszük sorra, hogy a különböző helyiségekben miként használhatjuk a fát.
Konyha
Igen jól mutat a fa a konyhában, bár a teljes egészében fából készített bútor meglehetően ritka. A korpusz jellemzően bútorlapból készül, ám a látszó részeket, az ajtók és fiókok frontjait, illetve az oldaltakaró paneleket érdemes fából gyártatni. A látvány szempontjából akkor is meghatározó a fa erezete, egyedi mintázata, sajátos színe, ha nem tömör fa, hanem furnér (bútorlapra ragasztott vékony falemez) az előlapok anyaga. Az erezet futhat vízszintesen vagy függőlegesen, a tömör fa bemart mintázatú vagy keretes, a színét módosíthatja lazúr, pác és lakk, úgy, hogy a természetes anyag karaktere megmaradjon. Fából egyaránt készülnek robusztus és kecses, könnyed darabok, elegáns és minimalista bútorok.
A megmunkálástól függően bármilyen stílusirányzatba tökéletesen beilleszthető ez az ezerarcú anyag. Persze nem csak a nagy felületeken mutat szépen a fa. Gyönyörű a fa munkapult és étkezőgarnitúra, de kisebb kiegészítők formájában is feldobja a teret. Kapható fa zsúrkocsi, lámpabúra, falipolc, késtartó, faborítású borhűtő, de a felsorolást szinte vég nélkül folytathatnánk. A fapultnál a felületkezelés – többnyire olajozás – biztosítja, hogy az anyag ellenálló legyen, bírja a napi igénybevételt, ezért fontos a kezelést évente megismételni. Tisztításához a bő vizes törlés és maró anyagok helyett olyan szereket használjunk, amelyeket a felületkezelő olaj gyártója javasol. Természetesen parkettát is tehetünk a konyhába, hiszen a keményebb fajtákat nem károsítja a sokszori felmosás, sem a székek mozgatása. A lényeg, hogy az egymás mellé kerülő elemek összhangban legyenek egymással.
Hálószoba
A természetes anyagokkal berendezett szoba hangulata érezhetően nyugodtabb. Az pedig egyenesen lenyűgöző, ha a fa semmihez sem hasonlítható, különleges illata belengi a teret. A hálóban leggyakrabban a parketta és a bútorok anyagaként bukkan fel a fa, bár újabban ebben a helyiségben is gyakori a fa falburkolat. Rengeteg változat létezik, az egészen apró, bütüvel (a fa szálirányára merőlegesen vágott felülete) a tér felé forduló kockákon keresztül az elegáns, fózolt lambériákon át a hullámosra hajlított panelekig.
Nappali
A helyiség legnagyobb fafelülete a parketta. Alapvetően a lakás stílusától függ, hogy csomók nélküli, leválogatott vagy inkább eredeti, rusztikus formáját mutató faanyag illik az adott a térbe. Létezik klasszikus csaphornyos, francia vagy más halszálkában lerakott változat, hatszögletű, apró szálakból álló ipari parketta, hajópadló, illetve svédpadló, szalagparketta, szinte átláthatatlanul széles a választék. Mindenképpen a keményebb faanyagok között keresgéljünk, mivel ebben a helyiségben fokozott igénybevételnek lesz kitéve a padló. Emellett ügyeljünk a harmóniára, fontos, hogy összhangban legyen a parketta, a nyílászárók és a fabútorok anyaga, pácszíne és felületkezelése. A zsaluziákat és reluxákat az ablakkeretekhez igazítsuk. Újabban sok lakásban találkozhatunk tömör fából vagy furnérozott bútorlapból készített polcrendszerrel, és markáns látványelem a kandalló melletti falfülkében lévő farakás. Kedvelt dekorációs megoldás a fa falburkolat, sőt nemegyszer a mennyezetre is kerül a nemes anyagból.
Fürdőszoba
A modern felületkezelő anyagoknak köszönhetően a fa éppúgy ellenállhat a víznek, gőznek és a tisztítószereknek, mint egy kültéri felület. Azaz kerülhet faparketta, illetve faanyag a vizes helyiségbe is. A gyártók alapvetően a vitorláshajókon bevált módszert vették át, és az ilyen padlók jellegzetesen csíkosak a falécek közti dilatációs résbe illesztett rugalmas anyag miatt, amely oldalról szigeteli a faelemeket. Alulról a ragasztó felületét a speciális kezelőanyagok teszik ellenállóvá a vízzel szemben. Ennél a burkolatnál a betont vízálló, rugalmas ragasztóréteg védi – de érdemes műgyanta alapozást is készíteni –, a vakolt fal 15-20 cm-es alsó szakaszát pedig kenhető vízszigetelő anyag óvja. A két fő szabály, hogy ne kezdjünk bele házilag a fa felületkezelésébe, és az éves ismétlő olajozást ne mulasszuk el.
Nem mindegy, milyen fajta
A trópusokról származó fafajták bírják a legjobban a vizet. A legismertebb a teakfa, ezt a nemes faanyagot már kétezer éve használják hajóépítéshez, kerti bútorokhoz, faszerkezetekhez. Színe barátságos, meleg tónusú vöröses-aranysárgás barna, illata kellemes, nem vetemedik, és nem támadják meg a férgek. Vizes helyiségben használható még a merbau, a wenge, a cumaru (brazil teak), az ipé (brazil dió), a jarrah, a massaranduba és az akác. Utóbbi könnyen hasad, ezért csak profi gyártótól vegyünk akácból készült burkolatot. Akácból és cédrusból készülnek merülődézsák, kádak és mosdók is.
A cédrus illóanyagának köszönhetően ellenáll a gombáknak, kártevőknek, tömör szerkezete miatt pedig a gőznek és a víznek. A felületére felvitt színtelen lakkal fokozzák az ellenálló képességét.
A fürdőben markáns fafelület lehet a szauna. Külső lambériája nincs nagy igénybevételnek kitéve, ezért összehangolhatjuk a lakás más faelemeivel, ám belső felületének rendkívül ellenállónak kell lennie. A léceket a rönkök legnemesebb részéből vágják ki, amelyek gyanta- és csomómentesek. A luc, az éger és a nyárfa mellett trópusi fajokat is használnak a belső lambériához, a padhoz pedig a fehér rezgő nyár és az afrikai abachi ideális, amely csomómentes, másrészt szivacsos szerkezete miatt rossz hővezető, így nem forrósodik át.
Gyerekszoba
A kicsik birodalmában fokozottan figyeljünk arra, hogy a faanyagokhoz természetes, környezetbarát technológiák alkalmazásával készült festékeket, felületkezelő anyagokat, lazúrokat, gyantabalzsamokat, olajokat, viaszokat használjunk, amelyek akár étellel is érintkezhetnek, nyál- és izzadtságállók, azaz nem oldódhat ki belőlük káros anyag. Egy olajozott vagy viaszolt felület mindig megújítható, nem kell visszacsiszolni a nyers fáig. Soha ne használjunk zsíroldó, maró hatású súrolószereket! Maradjunk a természetes anyagokból készült ápoló- és tisztítószereknél, mint a hígított ecet, citromsav, alkohol, víz, lenolaj, méhviasz, illetve bizonyos illóolajok, amelyekkel a bútorokat és a burkolatokat is szépen karbantarthatjuk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!