C. Szabó Helga neve ismerősen csenghet: nemcsak a saját otthonát mutatta be a Lakáskultúra, hanem több, általa tervezett lakásáról is beszámoltunk már. Ezúttal a megváltozott hétköznapjairól kérdeztük, ő pedig örömmel mesélt nekünk.
Hogyan telnek a napjaid?
Tervezőként eddig is többnyire itthonról dolgoztam, ráadásul megmagyarázhatatlan módon vonzódom az időmenedzsmenthez, amely a vállalkozásom másik lába, így az időm beosztása, a fókusztartás nem okoz gondot. A közelmúltban különösen sok online konzultáción vettem részt a távolságok miatt, így a skype-os egyeztetésekhez is egészen hozzászoktam.
Ami kimondottan hiányzik, az a személyes jelenlét. Korábban egy-két naponta elmentem az aktuális projektjeink helyszínére, egyeztettem a kivitelezővel, asztalossal, különböző szakikkal – az utóbbi hetekben az ilyen alkalmak száma majdhogynem nullára csökkent.
Az igazi változást azonban az jelenti, hogy a home office-omba betársult három új „munkatárs” a gyerekek személyében. Kettő az általános iskola alsó tagozatába jár, a legkisebb pedig ovis, így a napjaim nagy részét a digitális oktatás, a kicsi lekötése és a főzés tölti ki. Ez azt jelenti, hogy a munkára fordítható órák száma jelentősen lecsökkent, szóval többnyire este, kora reggel, illetve hétvégén próbálom elvégezni a vállalt munkáimat.
Mi a kedvenc tevékenységed, hogyan kapcsolódsz ki?
Három dolog is van, ami feltölt ebben a nehéz időszakban. Az egyik a munka: én akkor vagyok igazán elememben, amikor tervezhetek. Nyáron kezdünk bele egy gyönyörű panorámás balatoni présház felújításába, már nagyon várom, addig is gyűjtöm az inspirációt, és persze remélem, hogy a helyzet rendeződik valamelyest.
A második kikapcsolódási módot a családban anya-wellness néven emlegetjük, ilyenkor elvonulok a fürdőbe egy könyvvel, és fél órára magamra zárom az ajtót. Na, ez igazán segít, hogy elengedjem a problémákat! A harmadik pedig a séta: néha a családdal, máskor egyedül, vagy a barátnőmmel, aki a közelben lakik a kutyusával – gyakran én is bekapcsolódom a kutyasétáltatós rutinjába.
Van-e olyan új dolog, amivel most szívesen töltöd az időd?
Újdonságról most nem igazán tudok beszámolni, hiszen kevesebb a szabadidőm.
Mi hiányzik a legjobban?
Az iskola és az óvoda! A viccet félretéve: a régi bevált rutin, a családi szokások. Persze most újak alakultak ki, amelyek működnek, de érezhetően fárad mindenki, én is. Hiányzik a csendes, magányos munka, az, hogy néha egyedül legyek, és halljam a saját gondolataimat. Jelenleg ez csak este 9 után lehetséges, amikor általában már kimerült vagyok.
Másrészt az egész család szereti a társaságot, rengeteget jövünk-megyünk, kirándulunk, vidékre utazunk a szüleinkhez, barátokkal bandázunk, vendégeket fogadunk, színházba, koncertre járunk. Ezek az események, élmények nagyon hiányoznak, de mindenekelőtt a rokonok és a barátok. Persze próbálunk videochaten beszélgetni velük – az online térben összejövünk, és közösen borozunk –, de ez mégsem ugyanaz.
Mi lesz az első dolog, amit megteszel, ha véget ér a kijárási korlátozás?
Az első hétköznap (már ha az idei tanévben egyáltalán lesz még iskola) elviszem a gyerekeket a suliba, oviba, majd otthon főzök egy nagy adag kávét, leülök, és hallgatom a csendet. Az első hétvégén lemegyünk vidékre a szülőkhöz, és persze megszervezünk egy baráti összejövetelt.
Van olyan online oldal, múzeum, művészeti galéria stb., ami inspirál, kikapcsol, és amit másoknak is ajánlanál?
A bezártság miatt fellángolt az Írország és a cottage-ok iránti régi vonzalmam, így most folyton a témához kapcsolódó képeket, oldalakat keresek. A fejemben lassan kezd összeállni egy ház képe, amelyet majd megépítünk magunknak, ha már nagyobbak lesznek a gyerekek.
Imádom a régi polgári otthonokat, és természetesen a történetük is érdekel, szívesen nézegetem a Fortepan gyűjteményét, utánaolvasok egy-egy érdekesebb képnek, a korszaknak, és közben elképzelem, hogyan élhettek akkor az emberek.
Elkezdtem hallgatni Brené Brown új podcastjét, amely nagyjából akkor indult, amikor Amerikában megjelent a vírus – próbál segíteni abban is, hogyan lehet mentálisan átvészelni ezt a nehéz időszakot. Emellett most fejeztem be Böszörményi Gyula Ambrózy báró esetei című könyvének utolsó kötetét, amely fantasztikusan megírt, korhű alkotás. Korábban nemegyszer beszélgettünk barátokkal, hogy ki melyik korba utazna vissza szívesen. Én mindig úgy éreztem, hogy nehéz a döntés, mert túl sok kor érdekel, de a századfordulós Budapest lenyűgöző lehetett! Az épültek, amelyeket ma is megcsodálunk, akkor nyerték el igazi formájukat… Ez a könyvsorozat visszarepít ebbe a korba, és pontosan leírja, hogyan néztek ki az utcák, egyes kerületek, mivel közlekedtek, hogyan éltek az emberek. Szívből ajánlom!
+ lakberendezési tipp Helgától:
Az elmúlt hetekben a négy fal közötti terület (na meg a kert) jelentősége iszonyúan felértékelődött. Most különösen fontos, hogy jól érezzük magunkat és kényelmesen éljünk a saját otthonunkban. Nálunk a gyerekszoba esetében volt kérdés, hogy kiállja-e az idő próbáját, de egyelőre jól teljesít! A gyerekszobában elhelyezett apróságok sok örömöt adnak a gyerekeknek. Nálunk a galériára van függesztve egy végtelenül egyszerű hinta, amin naponta 1-1 órát csüngnek mindhárman. A játékok megfelelő tárolása pedig nagy segítség, hogy a szobában könnyebb legyen felszámolni a káoszt.
Azt tanácsolom, hogy nézzünk friss szemmel a gyerekszobára, és gondoljuk át, mit hogyan érdemes átrendezni, mit lehet kiselejtezni, az egységesebb és rendezettebb összkép érdekében. Ha ez megvan, jöhetnek az izgalmasabb feladatok, a részletek kidolgozása. A szükséges elemeket akár használtan is megvásárolhatjuk, mondjuk egy bordásfalat vagy egy beltéri hintát.
Kíváncsi vagy a többi #együttaLakáskultúrával cikkünkre is? Kattints értük ide!
Most rajtad a sor: te hol töltődsz fel szívesen az otthonodban? Mutasd meg nekünk és nyerd meg az értékes nyereményeink egyikét! Kattints ide a játékért!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!