Gondolkodtál már azon, mi mindent tudnának mesélni otthonod legféltettebb kincsei? Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa a ’30-‘as–70-es évek legizgalmasabb darabjainak történeteit osztja meg egy-egy példával illusztrálva – ezúttal erről a különleges, japán nőket ábrázoló hímzett faliképről.
Az art déco, azaz a dekoratív művészet a luxus és a fényűzés stílusa volt, amely a két világháború közötti, társadalmi és gazdasági eseményekben gazdag időszakára esett. A művészet ekkor új inspirációt keresett és talált az egzotikumban. Reneszánszát élte az afrikai szafari, a közel- és távol-keleti kultúra kutatása.
A japán művészet, ezen belül Kitagava Utamaro festészete a 19. században óriási hatást gyakorolva söpört végig Európán, majd az art déco korszakában ismét előtérbe került. A kifinomult közönség érdeklődve merült el a szamurájok és gésák világába. Az Utamaro által teremtett japán nőideál ismét levette a lábáról Európát.
Ám a nyugati világ nem ragaszkodik az autentikus keleti darabokhoz: a művészek maguk kísérleteztek a keleti technikákkal és témákkal, előszeretettel vegyítve azokat saját megoldásaikkal. Ékes példája ennek a jelenségnek a hímzett falikép, amely matyó jellegű öltéstechnikával, 1930 körül készült.
Ez a kép elképesztő egyvelegét hozza létre a japán ábrázolásmódnak, a hagyományos magyar népművészetnek és az art déco színes könnyedségének. A kerek, aranyozott fakeretelés végképp nyugati köntösbe öltözteti a kimonós, pillangóval játszadozó lányokat és vidám ablakot nyit arra, milyennek is látjuk mi a szigorú japán kultúrát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!