Vannak tárgyak, amelyek kiállják az idő próbáját, legyen szó akár a tartósságukról, akár a stílusukról. Ez a vintage, amely továbbra is hódít a lakberendezésben.
Az irányzat neve a legtöbb ember számára a divat világából lehet ismerős, pedig a vintage eredetileg egy borászati szakkifejezés volt, bizonyos típusú portói borokat illettek ezzel a névvel. Ha magáról a stílusról beszélünk, az 1920-as és 1970-es évek közötti időszakból származó tárgyakra, ruhákra, lakberendezési kiegészítőkre kell gondolnunk.
Manapság ezen belül is az 50–60-as évek termékei a legnépszerűbbek – régies kinézetük, „használtságuk” ebben az esetben egyértelműen pozitívumnak számít. Játékosságuk eleganciával párosul, kisugárzásuk egész egyszerűen abból adódik, hogy történetük van. Éppen emiatt olyan különlegesek és kedveltek!
Manapság már számos üzletben kaphatók különböző régies stílusú, első látásra használtnak tűnő, ám valójában újonnan gyártott tárgyak – ha nem találunk autentikus, az adott korból származó termékeket, ezekkel is megidézhetjük a vintage világát!
Mire kell figyelni, ha ebben a stílusban rendeznénk be az otthonunkat?
Nos, a főbb „kellékek” a régi bútorok, a bádog kaspók, a visszafogott pasztellszínek, az antikolt fa felületek, a patinás fényképek, a reklámtáblák, a korhű poszterek és a fém dobozok. A lényeg, hogy az összhatás régies legyen.
Engedjük szabadjára a fantáziánkat!
Egy létrából például remek könyvespolcot készíthetünk, a székből éjjeliszekrény is lehet – a hangsúly a megváltozott funkción van. Szerencsére az üzleteket, bolhapiacokat róva, a lomtalanításokon keresgélve számos kincsre bukkanhatunk.
Mindenesetre ne lepődjünk meg, ha a régi tárgyak iránti vonzalom egy idő után „meg szállottsággá”, vagy mondjuk inkább úgy, hogy szerelemmé alakul.
Mi jellemzi a stílusirányzatot?
A textilek használata ennél a stílusnál igen változatos. Választhatunk régi csipkéket vagy madeirahímzéssel díszített, finom batisztokat, selymeket, a vastagabb, erősebb anyagokat igénylő felületeknél pedig, mint a sötétítők vagy bútorhuzatok, gazdag mintázatú kárpitokat, brokáthatású anyagokat vagy bársonyt.
A régies rajzolatú virágminták, az arabeszkek, az art decót idéző geometrikus formák jellemzőek a stílusra, és nem áll tőle távol a részletek finom megmunkálása, gazdag díszítettsége sem. A gyöngyözött, áttört, applikált részek a kisebb és nagyobb felületeken egyaránt visszaköszönhetnek, ám mindkét esetben vigyázni kell az egyen súlyra, hogy az összkép ne legyen zavaróan túldíszített. A vintage-et a mély színek, illetve tompa, fáradt árnyalatok jellemzik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!