A dohányzóasztal mostoha sorsa: minden nappaliban áll egy, ám túl kevés időt fordítunk a kiválasztására, ha pedig stílusban passzol is a szoba berendezéséhez, akkor gyakran üresen áll, vagy mindenféle limlom, bögre, pohár, papír lerakóhelye. Most végigvesszük, mit kell tennünk ahhoz, hogy ne csak a lakás stílusához illeszkedjen tökéletesen ez a fontos bútordarab, de a dekorációja is csodás legyen.
A dekoráció alapjai: mivel dolgozunk?
Ahhoz, hogy tökéletes dekorációt tervezzünk, sorra kell venni a dohányzóasztal „pakolható” felületeit. Sok olyan dohányzóasztal van, ami kettő, vagy akár három különálló részből, vagy akár asztalból áll. Érdemes átgondolni, mennyire szeretnénk túlzsúfolni a különböző felületeket – nem feltétlenül kell mindenhová dekortárgyakat pakolni.
A második kérdés az asztal anyaga maga: ez nagyon fontos, mert vizuálisan ezzel kell majd játszanunk. Mindenféle anyagból készülnek ma már dohányzóasztalok, a betontól egészen az üvegig.
Ha dekorálunk, akkor a helyiség hangulata az utolsó fontos elem, amit meg kell határoznunk, hiszen az nem üthet el a lakás, a szoba, illetve a bútorok stílusától.
Funkció és praktikum
Alapvető design elv, hogy a páratlan dolgok mindig jobb hatást keltenek, mint a párosok. Akárhány dekortárgyunk van, ezeket páratlanul helyezzük el a dohányzóasztalon is.
Nem elhanyagolható a funkció és az értelem sem: a tévé távirányítója, zsebkendő, kisebb-nagyobb tárgyak például nagy valószínűséggel kerülnek az asztalra. Ezek esetében fontos, hogy vizuálisan rendezetten helyezzük el őket: a kisebb darabokat dobozokba, kosarakba, vagy bármilyen mutatós tárolóba is helyezhetjük.
Nem árt, ha olyan tárgy is helyet kap az asztalon, ami önmagában is megállja a helyét dekorelemként. Ez jó, ha nagyobb, mint a többi tárgy, ugyanis ez kerekíti le a kollekciót. Ilyesmi lehet például egy gyertyatartó, szép album – coffee table book –, kisebb szobor, vagy bármilyen műtárgy.
Dohányzóasztal stílus szerint
A tradicionális dohányzóasztal esetében a dekor is legyen formális, különben elüt az asztal stílusától. Ideálisak a gyertyatartók, vázák – lehetőleg virágokkal –, illetve díszes dobozok.
Ha boho stílusban utazunk, ne spóroljunk a színekkel és a textúrákkal. Itt jöhetnek be a képbe a színes terítők, természetes anyagú kosarak. Ebben a stílusban akár jó sok tárgyat is elhelyezhetünk a dohányzóasztalon.
A skandináv stílus a maga minimalizmusával nem enged meg olyan sok dekorelemet. Ideális, ha csupán három darabot helyezünk el, ezeknek a magassága és a textúrája legyen különböző: jó ötlet például egy magas váza, egy tál és valami, ami magasságban a kettő között van.
A kortárs, modern stílusban azt is megtehetjük, hogy csupán egy, az asztalhoz különösen illő tárgyat helyezünk rá. A nyersfa asztalra például bőven elég néhány apró váza, virág, vagy egy cserepes növény. Ez persze kevésbé mutat jól egy beton asztalon: arra inkább illik egy szép nagy tál valamilyen kontrasztos anyagból. A nagyon fényes üvegasztalokon, amelyek a modern enteriőrökbe illenek a leginkább, érdemes melegebb érzetet keltő dekortárgyakkal próbálkozni: ilyenek a cserép, a fonott természetes anyagok, de például a könyvek is.
Ahhoz, hogy a végeredmény tökéletes legyen, kísérleteznünk kell. Nem árt, ha időnként átrendezzük az asztalt: egy-egy tárgyat elveszünk, kicserélünk, vagy akár csak elfordítunk és megnézzük, hogy úgy jobban hat-e az esztétikai érzékünkre.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!