Talán még sohasem változott körülöttünk olyan gyorsan a világ, mint éppen napjainkban, a 21. század első évtizedében. Ki gondolta volna valaha, a „kulcs a lábtörlő alatt” korszakában, hogy néhány évvel később akár autóvezetés közben is ellenőrizhetjük, hogy bezártuk-e a kaput, leoltottuk-e az előszobalámpát, vagy éppen utasításokat adhatunk „láthatatlan személyzetünknek” a redőny felhúzására, vagy a fűtés beindítására.
A valaha óriási kincsnek számító, kábeles vonalhoz kötött telefonok mára idejüket múlták, szerepüket réges-régen a mobilok vették át. Sőt mi több, aki igazán halad a korral, az ügyel arra is, hogy készüléke tartója és aktuális öltözéke, ékszerei is harmonizáljanak egymással. A nagyvilág eseményeit ma már naprakészen követhetjük anélkül, hogy akár csak egy percre is elhagynánk a lakást. Házimozinkban, kedvenc fotelünkből, lezser körülmények között nézhetjük végig a különféle televíziók műsorait, vagy az aktuális filmújdonságokat. A kissé elavultnak számító fotóalbumok böngészése helyett kivetített képekkel idézhetjük fel nyaralásunk csodálatos emlékeit, vagy konstatálhatjuk, hogy már megint mennyit nőtt a gyerek. Jó alkalom lehet az együttlétre egy-egy házikoncert is a zeneileg azonosan „hangolt” barátainkkal – hála a korszerű technikának, a nagyszerű DVD-felvételeknek – felejthetetlen órákat tölthetünk el. Az alaposan átalakulóban lévő elektromos készülékek sora hosszú, és használatuk eredménye nem egyszer meghökkentő. Egy érdekes jelenségre azonban mindenképpen érdemes odafigyelni az elektromos cikkek otthoni szerepének vizsgálatakor: amíg a hatvanas években az első televíziót, magnetofont, lemezjátszót, telefont a lakás díszhelyére állították – a korabeli játékfilmekben gyönyörködhetünk a csipketerítővel letakart asztalon terpeszkedő, „kultikus” készülékekben -, mára nagyot fordult a kocka, s a lakberendezés felértékelődésével egyre inkább „útban lettek” ezek a készülékek, ezért különféle bútorokba, szekrényekbe bújtatták el őket. Úgy tűnik, napjainkban megint újabb szemléletváltozás előtt állunk: az egyre különlegesebb külalakú „designozott” tárgyak önmagukban is szépeknek számítanak, így nemegyszer meghatározó szerepet játszanak az enteriőr stílusának kialakításában. Hogy a felsorolt megoldások közül a számunkra leginkább megfelelő egyensúlyt megteremthessük, az természetesen rajtunk múlik. Okos ház = digitalizált otthon? Bizonyára előfordult már, hogy egy rohanós reggelen a lakásból kilépve elfogta Önöket a bizonytalanság: vajon nem felejtettem-e égve a lámpát, lekapcsoltam-e a vasalót meg a kávéfőzőt? Milyen jó lenne, ha ilyenkor valahogyan a távolból áramtalaníthatnánk a házat (persze a hűtőszekrény és a kazán kivételével).
Álmodozás mindez, vagy vágyaink teljesítése lehetséges? Nos, igen, hiszen ma már létezik olyan „okos ház”, amelynek áramköréhez hozzáférhetünk telefon, vagy az internet segítségével is, hasonlót lapunk hasábjain is bemutattunk már.
Mivel elmondható, hogy immár nem technikai kuriózumról és egyedi esetekről van szó, hanem lassan a mindennapi gyakorlatba lép át ez a módszer, a benne rejlő lehetőségekről kérdeztük Skordai István mérnököt, a Smarthome Kft. igazgatóját, aki egyben a Magyar Épületautomatikai Szövetség elnöke.
Biztosan hallottak már róla – mondja Skordai István -, hogy ha a lakásban a hőmérsékletet mindössze egyetlen fokkal csökkentjük, már az is 5 százalékos energiamegtakarítást eredményez. Az is elgondolkodtató, hogy vajon szükséges-e minden helyiségben 22-23 fokon tartani a hőmérsékletet? Akinek a háza „okos”, az egyszerre több fűtési zóna fölött is rendelkezik, amelyekhez más és más hőfokot tud hozzárendelni, sőt, ezen belül még az időzónákat is megkülönböztetheti az adott időponthoz leginkább illő, ideális hőmérséklettel. Amennyiben télen elutazunk valahová, távollétünk idejére elegendő, ha a házban 14-16 fokos hőmérséklet uralkodik, amit csak a visszaérkezésünk előtt kell a megszokottra felfűteni. Nyáron természetesen mindez fordítva igaz: a hűtést csak közvetlenül a hazaérkezés előtt érdemes elkezdeni. Rengeteg energiát lehet mindezzel megspórolni! Távollétünk alatt gondot jelent a napi rutinfeladatok elvégeztetése is (redőny fel- és lehúzása, villany fel- és lekapcsolása stb.). Internetes, vagy telefonos „parancsainkkal” mindezt könnyen megoldhatjuk. Jelenleg minimális plusz költséggel kiépíthető a strukturált hálózat (az úgynevezett CAT5, CAT6), amelyhez kapcsolható kommunikációs- és PC-hálózat, így a lakás valamennyi helyiségében tudunk internetezni, zenét hallgatni és videót nézni. Ha a lakás rendelkezik CAT5 vagy CAT6 hálózattal, erre a későbbiekben a PC-n kívül sok más is csatlakoztatható lesz, így a különféle épületautomatikai- és biztonságtechnikai rendszerek, a szórakoztató elektronikák és a háztartási gépek.
Ezekből a hétköznapi példákból egyértelműen kiderül, hogy nemcsak kényelmünket, hanem pénztárcánkat is kímélik az „okos ház” nyújtotta szolgáltatások. A mítoszokkal ellentétben ez a technika ma már egyre több építkező számára elérhető, léteznek olyan rendszerek, amelyek az épület bekerülési költségének 2-3 százalékáért igen sokféle szolgáltatást nyújtanak. Ennek köszönhetően az elmúlt években egyre több „okos ház” épült. A nyugat-európai tendenciákat tükrözik a londoni David Wilson Homes adatai, ezek szerint a vevők 80 százaléka igényli a CAT6 hálózatra épülő szolgáltatásokat.