Az új lakás berendezése, a régi felújítása nem csak az építkezési költségek miatt drága: a megfelelő minőségű bútorok ára igen borsos. Most sorra vesszük, melyek azok a darabok, amelyeken nem érdemes spórolni, amelyekre akár nagyobb összeget is ajánlott rászánni és melyek azok, amiknél nem kell vagyonokat költeni. Így menedzseld a költségvetést bútorválasztáskor!
A tartós bútorok
Bútorválasztás? Egy-egy komolyabb, minőségi tétel, például egy márvány dohányzóasztal, teakfa éjjeliszekrény ára bizony igen boros, de érdemes költeni rá, hiszen ezek mind értékes és tartós anyagok. Ilyenkor nem ajánlott kompromisszumot kötni a dizájnt illetően – egy olcsóbb variáns hamarabb tönkremegy, az utánzat árulkodó jelei nem sokkal a vásárlás után bosszantóvá válnak. Ha viszont áldozunk a drágább bútorra, azt még unokáink is élvezhetik.
Saját klasszikusok
Van, aki kitartóan vadászik egy, a szeretett bútoráruházban már nem kapható kanapéra, más felkutatja azt a szekrényt, amelyet az első albérletében helyeztek el a tulajdonosok. Ha van olyan bútordarab, amihez érzelmileg erősen kötődünk, arra érdemes akár nagyobb összeget is kiadni. Ez a darab hosszú évtizedekig az otthonunk része lesz, nem érdemes hát a minőségen spórolni – gondoljunk rá hosszú távú befektetésként.
Kisbútorok
Hacsak nem valami igazán különleges darabról van szó, akkor puffokba, lerakókba, fellépőkbe, lábtartókba és hasonlókba nem érdemes túl sok pénzt fektetni bútorválasztás idején. Ezeket a kisebb darabokat egyébként is gyakrabban cseréljük, hamarabb tönkremennek, egy-egy nagy átalakításkor nagyobb eséllyel ajándékozzuk vagy adjuk el. A környezettudatosság jegyében ezeket a bútorokat mi is megvehetjük másodkézből, bolhapiacon vagy a közösségi média piacterén – kis idő és pénz ráfordításával hamar újjávarázsolhatjuk ezeket.
Ágy, matrac
Az ágy ára – hacsak nem valamilyen különleges, faragott, vagy dizájn ágytámlásra vágyunk – akár alacsonyabb is lehet, mint a matracé. Az ágykeretre önmagában nem is érdemes nagyon sokat költeni – persze nem a legolcsóbb keret megvásárlásra ösztönzünk, ami pár hónap alatt megadja magát –, mert a valódi kényelmet a matrac adja. Ez utóbbiba érdemes invesztálni, hiszen az alvásminőségünk a matractól függ. Ne spóroljunk, egy jó minőségű darabon még akár évtizedekig kényelmesen alszunk majd.
Dizájner-utánzatok
Az egy dolog, ha egy bútoráruház tervezőjét megihleti valamelyik neves tervező egy adott bútora és kapható lesz valami hasonló, de teljesen más, amikor például az Amazonon megjelennek a designer-bútorok koppintásai, méghozzá gyanúsan alacsony áron. Az ilyen utánzatok silány minőségűek, így még azt az alacsony összeget sem érik meg – gondoljunk erre a bútorválasztás idején.
Apróbb kiegészítők
A kilincseken, törölközőtartókon, csaptelepeken vagy fogantyúkon sem érdemes spórolni. Persze a dizájn verzió a sokszorosa az alapdarabnak, nem is feltétlen ez számít – sokkal inkább a minőség. A lakás összképét ezek az apróságok is befolyásolják, a silány gyártymányok nem csak esztétikailag bántóak, de bosszantó is, ha hamar tönkremennek, ha használhatatlanok és csak fennakadást okoznak a mindennapokban.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!