A forró nyári napokon egyaránt szükség van kinti és benti árnyékolásra. Bacsó Bori lakberendező most összeállításában mutatja be a különböző lehetőségeket, hogy mindenki kiválaszthassa a számára ideális eszközöket. Cikkünk első részében a beltéri megoldásokat vesszük sorra.
Függönyök
A legnépszerűbb beltéri árnyékoló, szinte minden lakásban felbukkan. A felfüggesztés, a karnis és az anyag tekintetében számtalan változata létezik, így némi utánjárással biztosan találunk kedvünkre való darabokat. Általában kétsínes mennyezeti vagy konzolos karnis tartja a függönyöket: az ablak felé eső sínre kerül a fényáteresztő, a szoba felőli párjára pedig a sötétítőfüggöny. A sűrű szövésű textilek megfogják a napsugarakat, de színük hamar kifakul az erős fénytől, ezért gyakran blackout textilréteget varrnak az ablak felőli oldalra, amely egyrészt szinte teljesen fényzáró, másrészt védi a dekorfüggöny anyagát. Ma már enyhén fényvisszaverő felülettel is gyártják, ez javítja a hőérzetet a szobában. A kizárólag blackout alapanyagból készült sötétítőket széles színválasztékban kínálják a boltokban. Mivel a két hagyományos textilszál közé egy harmadik, fekete szálat is beleszőnek az anyagba, akár száz százalékos védelmet nyújt. A fényzárásban a karnis is részt vesz. A teljes sötétség érdekében célszerű mennyezeti sínes karnisrendszert alkalmazni, ha a szélein egy-egy negyedköríves elemmel kifut egészen a falig, nemcsak a mennyezetnél áll résmentesen a függöny, hanem az oldalfalaknál is.
Lapfüggönyök, szalagfüggönyök
Ahány feszített textillap éri át a nyílászárót, annyi kis sín fut a karnison. Hatalmas a szín- és anyagválaszték, léteznek enyhe árnyékot adó a teljesen fényzáró modellek. Kisebb egységekből áll, de stílusában hasonló megjelenésű a szalagfüggöny. ilyenkor egy sínen futnak a lánccal összefűzött „szalagok”, ezek elforgatásával szabályozhatjuk a beeső fénysugarak mennyiségét. Előnye, hogy oldalt kis helyre gyűjthető, és íves nyílászárókhoz is megfelel.
Rolók, roletták
Praktikus és helytakarékos árnyékoló megoldás a roló. Lehúzva egy sima textillap, feltekerve viszont szinte észrevétlen. Ez a típus is kapható teljesen fényzáró kivitelben. A roletta esetében közvetlenül az ablak üvege előtt fut le egy feszes textil. Szerelhető függőleges, tető- és szélesebb ablakok, ajtók üvege elé egyaránt.
Pliszé
Ezen árnyékoló alapja egy harmonikaszerűen vasalt textil, tetszés szerint lehet fényáteresztő, árnyékoló vagy fényzáró anyag. Zsinórral, tolókával vagy motorral mozgatható függőleges irányban. A felhúzó zsinór a széleken sorakozó lyukakon át fut, bár a duópliszé változatnál lyukak sincsenek, mivel ilyenkor a két textil között mozog a zsinór. Előfordul, hogy a fényáteresztő és a sötétítőfüggöny egy szerkezetre kerül. Előnye, hogy nem csak négyzetes formában gyártható, tehát íves vagy háromszög alakú ablakhoz is választhatjuk.
Római roló
Motorral vagy lánccal mozgatható függőleges irányban, a textilben adott távonként egy merevítőpálca fut vízszintesen, felhúzásnál ezek „lapolják” az anyagot. A falra vagy mennyezetre rögzíthető tartószerkezetet olyan magasságba kell szerelni, hogy teljesen felgyűjtött állapotban ne lógjon az ablakkeret elé a textil. Rejtett mechanikával még elegánsabb a megjelenése, és tetszés szerint kombinálható karnison futó függönnyel. Jóval kevesebb anyag szükséges hozzá, mint a hagyományos függönyökhöz, ami csökkenti a költségeket. Könnyen tisztítható, és egyszerű levenni, hiszen tépőzár rögzíti a karnisra, miután a pálcákat és az alján futó súlylapot kivettük, mosógépben moshatjuk.
Sávroló, firenzei roló
A sávroló két egymás mögött elhelyezkedő, áttetsző és fényzáró sávokat váltogató textillapból áll, amelyek elcsúszhatnak egymáshoz képest, tehát a sávok egyszer beengedik a fényt, máskor sötétítenek. Gyöngylánccal és motorral is mozgatható, szerkezete lehet tokozott vagy tok nélküli. A firenzei roló a sávroló és a reluxa ötvözete: két áttetsző anyag között ritmikusan futnak a fényzáró textilsávok.
Naphálók
A beltéri naphálók sűrű szövésű anyaga visszaveri a fényt, ideális nagyobb üvegfelületek árnyékolására. Kintről nem lehet belátni, bentről viszont áttetsző, és kellemes fényt enged a térbe. A motoros variáció kapcsolódhat az okosház intelligens rendszeréhez.
Reluxák
Az egyik legnépszerűbb árnyékolót festett alumíniumból és fából készítik. Az ára igen kedvező, egyedi ablakformákhoz is jó megoldás, a lamellák szöge forgatópálcával állítható, így szabályozhatjuk a bejutó fény mennyiségét. Sokféle színben gyártják, és kicsi a helyigénye. Feltehetjük a falra vagy az ablakkeretre, feszített erősítés esetén bukóablakra is elhelyezhető.
Fóliák
Szinte láthatatlan beltéri árnyékoló a fólia. A hő- és fényvédő változatot a nyílászáró üvegének belső oldalára ragasztják. Tompítja a napsugárzást, ha tükrös a felülete. A fólián keresztül nappal nem lehet belátni, védi a kárpitokat, a bútorokat és a parkettát a fakulástól. Megkönnyíti a klímaberendezés dolgát, szűri az UV-sugárzást, és pillanatok alatt feltehető. Akár 80%-ban visszatarthatja a napenergiát. Az ára 7000 Ft/m2-től indul, de a költségeket megnöveli a felhelyezés munkadíja. Puha ronggyal, lúgos tisztítószerrel takarítsuk, óvatosan, mert sérülékeny a felülete!
Tipp:
Igény szerint kombinálhatjuk otthonunkban a fóliát, a rolót és a függönyöket. Lakószobába és nappaliba a felsorolt árnyékolók bármelyike megfelelő. A konyhába és a fürdőbe inkább rolettát, római rolót vagy reluxát érdemes tenni, mert könnyen tisztíthatók, és kicsi a helyigényük.
Cikkünk második részében a kültéri árnyékolókat vesszük sorra.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!