A beépíthető háztartási eszközök kiválasztására már a lakás tervezésekor érdemes időt szakítani, hogy a végeredmény biztonságos és esztétikus legyen.
Hogyan válasszunk?
Kapacitás tekintetében fontos szempont, hogy hány személyes háztartást vezetünk. A sütők között találhatunk 56 literes térfogatú darabokat, de létezik 80 liter feletti változat is; hasonlóan széles a választék a mikrók esetében. A mosogatógépeknél két beépítési szélesség lehetséges: a 45 cm-esek 8-10 terítékesek, a 60 cm széles darabok 12-14 terítékes kivitelben készülnek. Ha hűtőszekrényből is beépíthető típust szeretnél, ajánlott átnézni a kínálatot a bruttó/nettó űrtartalomra vonatkozóan, mert itt a méretek maximalizáltak.
Funkciók szerint
Az utóbbi időben rengeteg különleges extrával látják el termékeiket a gyártók. Sütők esetében leggyakoribb a hőlégkeverés, hőlégbefúvás, pirolitikus tisztítás, katalitikus beltér, gőzsütés, illetve a sütősín. Vásárláskor mindig tájékozódjunk, hogy mit takarnak a különböző funkciók, hogy csak olyan „extráért” fizessünk, amelyet később valóban használni fogunk. Hasonló a helyzet a mosogatógépeknél, valamint az elektromos főzőlapoknál. A legelterjedtebb a hagyományos kerámialap és az indukciós változat, ám döntés előtt érdemes átgondolni, milyen főzőedényeink vannak, ugyanis az indukciós főzőlapok nem működnek üveg-, kerámia- vagy alumíniumedényekkel.
Mit vegyünk figyelembe a beépítésnél?
Alapvetően ergonómiai szempontok határozzák meg, hogy a készülékek hová kerülnek
a konyhában, ám kiemelten fontos a biztonság is, hiszen gyakran forró edényekkel, éles tárgyakkal, nehéz eszközökkel dolgozunk. A sütő hagyományosan a főzőlap alatt található, de a klasszikus megoldás helyett választhatjuk a kényelmes, szemmagasságban történő beépítést is; utóbbi előnye, hogy így könnyebb a ki- és bepakolás, és a sütés is jobban nyomon követhető. A mikró elhelyezésénél lényeges, hogy a készülék nem kerülhet túl magasra, mert forró étel kivételekor ez balesetveszélyes lehet.
Gépészeti kialakítás
A gépészeti feltételek meghatározzák, hány darab beépíthető készüléket helyezhetünk el otthonunkban, illetve hogy milyen kapacitású darabokat választhatunk. Különösen nagy odafigyelés ajánlott a konyha elektromos hálózatának kialakításakor. Egy sütő teljesítménye 3,5 kW, egy főzőlapé akár
7 kW is lehet, és a mosogatógép szintén sok áramot fogyaszt. Mindenképpen szakemberrel terveztessük meg a helyiség gépészetét!
Fő a biztonság!
Optimális esetben lehetőség van az úgynevezett „ergonómiai háromszög” kialakítására, amely a hűtőszekrény, a mosogató, a főzőlap, illetve a sütő ideális elhelyezését jelenti. A biztonsági szabályokat tartsuk szem előtt, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy milyen gépek kerülnek egymás mellé. Például a főzőlapot soha ne tegyük a mosogató közelébe, a saját hűtési rendszerrel bíró készülékeknek pedig feltétlenül biztosítsuk a megfelelő szellőzést!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!