A lakás esztétikus megjelenése szempontjából nem elég a berendezését képező tárgyakat jól összeválogatni és elhelyezni, legalább ennyire fontos a karbantartásuk, a keletkező hibák folyamatos kijavítása, restaurálása.
Tekintettel arra, hogy még a legegyszerűbben berendezett lakásban is igen sok anyagféleséggel találjuk magunkat szemben, ez egyben azt is jelenti, hogy tárgyaink állagmegőrzése hasonlóan sokrétű és speciális odafigyelést igényel. A környezetünket alkotó bútorok, eszközök több csoportra oszlanak életkoruk alapján is: lehetnek köztük nagyon régi, antik tárgyak, amelyeket esetleg már jól-rosszul restauráltak, vagy éppen ellenkezőleg, minden korábbi odafigyelést nélkülöző „romosak” is. Azután itt vannak a modernek, a formatervezett darabok, az „újhullámosok”, amelyek gyakran műanyagból készülnek; természetesen ezek karbantartása sokban különbözik a klasszikus elődökétől, s általában sokkal kevesebb törődést igényelnek. Gondoljunk csak a pamutból készült függönyökre, amelyeket speciális felületkezelésüknek köszönhetően nem kell vasalni, vagy a laminált bútorokra, amelyeket bátran lehet vízzel lemosni. Hogyan bánjunk tárgyainkkal, mikor kell és érdemes szakemberhez, restaurátorhoz fordulni, miféle karbantartással kerülhetők el a nagyobb bajok? Meddig mehetünk el javításukban, tisztításukban anélkül, hogy valami jóvátehetetlen dolgot követnénk el, mennyit érdemes elsajátítani a „tolvajnyelvből” ahhoz, hogy a szakemberrel meg tudjuk értetni magunkat? Melyek azok a hagyományos ápolási praktikák, amelyeknél jobb azóta sem született, és milyen meglepetésekkel szolgál a korszerű vegyipar? Összeállításunkban ezekre kerestünk választ. A N Y A G O K É S P R A K T I K Á K Valamennyi anyagféleségnek megvan a maga praktikája, amivel ápolását karbantartását sikerrel megoldhatjuk. Más kíván a fa, a réz a textil – összeállításunkban a legáltalánosabb matériákat vettük sorra. 1. FA A különféle felületkezelésű anyagokat különféle módon kell kezelni. Olajozott, viaszolt, kezeletlen felület ٠ A kisebb szennyeződések nedves ronggyal eltávolíthatók. ٠ A foltokat, karcolásokat óvatosan dörzsöljük le smirglivel. ٠ Ezután az egész területet kenjük be méhviasszal, vagy olajjal. ٠ A deformálódott pontokra tegyünk nedves rongyot, amit ezután 30 másodpercig egy vasalóval hevítsünk. Lakkozott, furnérozott felület ٠ Karcolások esetén a sérült részt politúrba mártott ecsettel kenjük át.
Zsolnai Ferenc, az Orange 6 cég képviseletében a természetes felületkezelésű bútorokra vonatkozóan a biopin teak olajra hívja fel a figyelmet: „Tapasztalataik alapján egy nem szöszösödő, olajjal átitatott ronggyal kell átkenni a felfrissítendő felületet. Viaszolt felület esetében a kellemes, ciprus illatú biopin méhviaszt javasolom, ebben az esetben utóbb a felületet egy puha ronggyal ki is kell fényesíteni. A lakkozott és politúrozott anyagok is felújíthatók méhviasszal, a szintetikus felületűek viszont csak akkor, ha a régi felületkezelő anyagot előzetesen eltávolították.”
Ember Erzsébet restaurátor, a bútorok specialistája a házilagos javítást kizárólag azoknak javasolja, akik megfelelő szakmai és stílusismeretekkel rendelkeznek: „A szerkezeti elmozdulásokat házilag főzött enyvvel javítsuk ki, úgy, hogy a felületet előzőleg alaposan megtisztítjuk a beszáradt, régi ragasztótól és más szennyeződésektől. Soha nem szabad szöggel, vagy csavarral rögzíteni, mert a fémrészek a levegő páratartamának következtében megrozsdásodnak és a bútor esztétikai megjelenését zavaró hibák keletkeznek. Az antik bútorokat ápoljuk puha törlőkendővel és méhviasz alapú krémmel, kerüljük a nedves, vegyszeres kezelést. A méhviasz (évente egyszer-kétszer alkalmazva) remekül használható a bútorok állagának megóvásához, de csak jó minőségű anyagot válasszunk. A bútort óvjuk mindenfajta nedvességtől (szivárgó cserép, virágváza), magas páratartalomtól, sugárzó hőhatástól (kályha, napsugárzás). A felületre került sarat száradás után száraz kefével, ecsettel, fogkefével távolíthatjuk el.”
Tippek ٠ A fára ragadt rágógumira helyezzünk jégkockát, megkeményedés után könnyedén leválik; ٠ A fára keményedett viaszfoltra helyezzünk konyhai törlőpapírt és forrósítsuk vasalóval. ٠ Forró víz fölött olvasszunk meg 57 gramm méhviaszt, keverjük össze 140 ml terpentinnel, két evőkanál lenolajjal és két evőkanál cédrusolajjal. Az így kapott keverék kiváló bútorápoló. ٠ Három egységnyi olívaolajt, egy egységnyi fehér ecetet, két egységnyi növényi olajt és egy egységnyi citromlevet vegyítsünk össze, majd dörzsöljük át vele a fa felületeket. ٠ Majonézzel átitatott puha ronggyal kenjük át a bútort. 2. MŰANYAGOK A műanyagból készült tárgyak felületén keletkező karcolások jól kezelhetők fogkrémmel. A repedéseket kenjük be fogpasztával, majd száradás után, puha ronggyal dörzsöljük át az egészet. 3. FÉMEK
Réz: A rézből készült tárgyainkat a leghatásosabban só és ecet keverékével tisztíthatjuk. Ezüst: Nem különösebben sérülékeny, a belőle készült tárgyak mégis gondos ápolást igényelnek. Lassan oxidálódik, kivéve, ha nedves helyen tárolják. Tisztítására bármelyik jó minőségű ápolószer alkalmas. A díszes, cizellált felület mélyedéseiben összegyűlő szennyeződést a legkönnyebben fogkefével lehet eltávolítani. Az ezüst evőeszközöket meleg, szappanos vízben tanácsos elmosni, majd egy puha ronggyal szárazra törölgetni. A mosogatógépben az ezüsttárgyak – az adalékanyagok hatására – elvesztik ragyogásukat, tompák és fénytelenek lesznek.
Németi András, a Tugsram-Schreiner Rt. (korábban Kandelláber Rt.) kereskedelemi igazgatóhelyettese arra hívja fel a figyelmet, hogy a napjainkban nagy népszerűségnek örvendő, polírozott felületkezelésű világítótestek idővel – a környezetüktől függően – más és más módon antikizálódnak. „Nem mindegy, hogy egy ilyen lámpát meszelt, vagy diszperzittel festett helyiségben függesztenek-e fel, ugyanis a későbbiek során keletkező antikos külalak ettől függően fog kialakulni.” Morvay Katalin, az Unilever képviseletében a rozsdamentes felületek ápolásának fontosságát emeli ki. „Soha ne használjunk karcoló súrolóport, mert ez károsíthatja a felületet. A Cif súrolókrém a szemcséit körbevevő, speciális folyadékburok segítségével hosszabb időn át megóvja a tisztítandó felületet a sérülésektől. Ugyancsak hatásosan alkalmazható a szer a vázák falára rakódott algás rétegek, vagy a hamutartóba beszáradt dohánymaradványok eltávolítására is.”
Morvay Katalin, az Unilever képviseletében a rozsdamentes felületek ápolásának fontosságát emeli ki. „Soha ne használjunk karcoló súrolóport, mert ez károsíthatja a felületet. A Cif súrolókrém a szemcséit körbevevő, speciális folyadékburok segítségével hosszabb időn át megóvja a tisztítandó felületet a sérülésektől. Ugyancsak hatásosan alkalmazható a szer a vázák falára rakódott algás rétegek, vagy a hamutartóba beszáradt dohánymaradványok eltávolítására is.” 4. BŐR A bőrrel bevont bútorok rendszeresen gondozást igényelnek. ٠ A sima, fényes bőrrel bevont felületről az egyszerű foltok hideg vízzel eltávolíthatók, a veszélyesebbnek tűnő szennyeződések mosószeres, meleg vizes szivaccsal tisztítandók. ٠ A hasított bőrt csak speciális gumikefével, vagy velúrral szabad kezelésbe venni, habtisztítóval soha ne próbálkozzunk. ٠ A nagyobb kiterjedésű foltokat – bármilyen bőrtípusról is legyen szó – töröljük le ronggyal, majd itassuk fel porózus szerkezetű papírral, ezután speciális bőrradírral radírozzuk át (az esetleges kontúrok idővel elhalványodnak). ٠ Alkohol-, vagy kólafoltok vizes szivaccsal tisztíthatók, olymódon, hogy a folt közepétől a szélek felé haladunk.
Az IKEA áruházban az Absorb bőrápoló-készletre hívták fel a figyelmünket: „Nemcsak tisztít, hanem meg is óvja a bőrt a kiszáradástól is, így annak felülete tartósan szép és puha marad.” 5. TENGERIFŰ, BANÁNLEVÉL, NÁD ÉS TÁRSAIK Egyre nagyobb szerephez jutnak a lakberendezésben a különféle, természetes szálakból font bútorok, szőnyegek, kosarak, ládák, ülő- és fekvőalkalmatosságok. Sokan nem tudják, hogyan tisztítsák őket. Bútorok: ٠ Langyos vízbe öntsünk egy kevés szalmiákszeszt, majd rusztikusabb, erős anyag esetében gyökérkefével, gyengébb felületnél szivaccsal dörzsöljük át az egészet. Fonott áruk: ٠ Langyos vízzel, szappannal és szivaccsal tisztítsuk meg a szennyeződésektől.
Morvai László nádazómester szerint a nádszövettel bevont bútorok nem igényelnek különösebb ápolást. „Az amúgy is szokásos nagytakarítások alkalmával portalanítsuk őket puha kefével. A kerti nádbútorok három-négyévenként kapjanak új, színtelen lakk védőréteget.” 6. PORCELÁN
٠ Az értékesebb, esetleg javított porcelántárgyakat óvatosan, mindkét kezünkkel és sohasem a kényes pontoknál (fülek, elvékonyodó szélek stb.) megfogva tisztítsuk. ٠ A régi kínai porcelánt nem szabad szappanos vízzel mosni, helyette tisztítószerbe mártott pamuttal fényesítsük. ٠ A hagyományos borotvaecset ideális tisztítóalkalmatosság, ugyanis segítségével a legkisebb cirádából is kipucolható a szennyeződés. 7. TEXTILEK, SZŐNYEGEK ٠ A lakástextíliákat évente kétszer mossuk ki, vagy adjuk vegytisztítóba. ٠ A meleg hónapokban kiporszívózva, összetekerve „pihentessük” a drága szőnyegeket a lakás valamely száraz, sötét helyiségében. ٠ Ha a függöny- és bútorhuzat mosható anyagból készül, szabás előtt be kell avatni. ٠ A nagy igénybevételnek kitett bútokra könnyen kezelhető anyagból készüljön a huzat. ٠ Az ülőbútorra ömlött vörösbort azonnal itassuk fel, majd hintsünk rá sót, és száradás után keféljük ki. ٠ A friss zsírfoltokra szórjunk hintő-, vagy krétaport, később porszívózzuk át a szennyezett területet.
Régi szőnyegek gondozása ٠ Az értékes, régi szőnyegeket a legjobb, ha profi tisztítóra bízzuk. ٠ A kevésbé értékes darabok házilag is kimoshatóak: ehhez hideg-, vagy langyos vizet használjunk, amibe kevés, jó minőségű mosószert teszünk. ٠ Száraz vegytisztítást soha sem szabad alkalmazni. ٠ Kiválóan portalaníthatók a szőnyegek, ha havat szórunk rájuk, majd lekeféljük azt. ٠ A régi szőnyegeket (ha csak nem nagyon rossz állapotúak) rendszeresen ki kell porolni. Nádas Mihály, az Inku üzletvezetője a szőnyegekkel összefüggő teendőket így foglalja össze. „Az új szőnyegeknek 3-4 hónapra van szükségük ahhoz, hogy felületük kellően betömörödjön. Ez alatt az idő alatt naponta, kézi seprűvel, kíméletesen kell tisztogatni. A porszívózást érdemes a legkisebb fokozaton elkezdeni. Az első időszakban természetes dolog a szálhullás. A keletkező foltok esetében fontos, hogy mihamarabb tisztítsuk ki, semmiképpen ne hagyjuk megszáradni őket. Fontos, hogy a szőnyeg ne ázzon át. A foltokat tiszta, fehér ronggyal távolítsuk el, amit gyakran váltogatunk. A szőnyegeket óvjuk az erős napfénytől. A bútorok tologatása, a különféle görgők, a nyíló ajtók súlyosan károsítják a szőnyegeket. Az egyenletes kopás érdekében célszerű időről időre 180 fokban elfordítani a szőnyegeket.” Új szerepben A régi szőnyegek gyűjtői jól tudják, hogy bár az egyes darabok értékének alakulásában azok állapota nagy szerepet játszik, sok esetben érdemes a sérültekkel is foglalkozni (kivételt képeznek a már érintésre foszlásnak induló, illetve a korábban áztatott vagy fehérített példányok). ٠ A sérült darabokat meg lehet erősíteni a visszájára varrt, tartást biztosító 2-3 cm széles szalaggal, s be lehet bélelni selyemmel. ٠ Viszonylag sokba kerül, de egy-egy különleges példány esetében érdemes szakemberrel kijavíttatni a hibás részeket. ٠ A gyenge állapotban lévő, de szép darabokat – a további strapától megkímélendő – akasszuk föl a falra, vagy használjuk asztal, dívány, ágy letakarására. ٠ A sérült szőnyegből kivágott, kisebb, de még jó állapotú maradványokból készíthetünk párnát, vagy akár – képként alkalmazva – be is keretezhetjük.
Brenner Rozi, az Iparművészeti Múzeum papírrestaurátora a papírféleségek legnagyobb ellenségének az erős napfényt, valamint a különféle hő- és páratartalom-ingadozásokat tartja: „Azoknak, akik gyönyörködni is akarnak a különféle papírból készült tárgyaikban, és nem csupán a szekrény mélyén elrejtve akarják tárolni azokat, a legjobb megoldás az üveges vitrin. Így lassíthatók a papíranyagban zajló bomlási folyamatok, azonban nagyobb baj esetén csak a közvetlen kémiai beavatkozás segít. Amíg egy megfelelően restaurált papírtárgy kedvező körülmények között igen sokáig jó állapotban tartható, addig a nem megfelelően tároltnak hamarosan újabb kezelésre lesz szüksége. A felületén szennyezett, poros, ám csak kevéssé sérült tárgyakat az ügyesebbek házilag is leradírozhatják, a komolyabb feladatokkal azonban mindenképpen forduljunk tapasztalt papírrestaurátorhoz, mivel bizonyos kezelések helytelen alkalmazásával visszafordíthatatlan károsodásokat okozhatunk. Ilyen például a lapjaira szétesett könyv jó szándékú össze-celluxozása.”
Szikora Róbert és felesége Zsuzsa és a közelmúltban a Nagytétényi Kastélymúzeum nagysikerű kiállításán mutatták be karácsonyi üdvözlőlap- és Betlehem-gyűjteményüket: „A míves, régi nyomdatermékek igen jó állapotukat többek között a kiváló tárolásnak köszönhetik. A gyűjteményt év közben öntapadós fotóalbumokban tároljuk. Az album öntapadós oldalaira a képeslap méreténél valamivel nagyobb írógéppapírt helyezünk, és erre fektetjük egyenként a gyűjtemény darabjait, majd az egészet védőfóliával zárjuk le. Így a különleges gyűjtemény hosszú ideje változatlanul jó állapotban van.” NÉHÁNY KÖRNYEZETBARÁT RECEPT A TÁRGYAK TISZTÍTÁSÁHOZ Bőrbútorokhoz ٠ Keverjünk össze egy csésze lenolajat egy csésze ecettel, és kezeljük vele a bőrt. Ezüst evőeszközökhöz ٠ Egy lábos aljára tegyünk alufóliát, öntsünk rá 5 centiméter magasságig vizet, adjunk hozzá egy evőkanál sót, egy evőkanál szódabikarbónát, és forraljuk fel az egészet. Tegyük bele az evőeszközöket és forraljuk további 3 percig. Öblítsük le bő vízzel az evőeszközöket, és hagyjuk megszáradni őket. ٠ Egy kancsót töltsünk meg félig összevagdalt alufólia-csíkokkal, tegyünk hozzá egy evőkanál sót, és töltsük fel vízzel, majd tegyük bele az ezüstöket és fedjük le a kancsót. 3 perc múltán öblítsük le és szárítsuk meg őket. Vörös- és sárgaréz tárgyakhoz ٠ Citromlét és sót keverjünk össze pépesre és azzal dörzsöljük át a tárgyakat. ٠ Szódabikarbónába mártott citromgerezddel dörzsöljük meg a tárgyakat. – Forró paradicsomlével töröljük át a tárgyakat. Jó tanács Munka közben használjunk mindig gumikesztyűt! J Ó , H A T U D J U K Kárpitozás ٠ Minél régebbi a felújítandó szék, valószínűleg annál többször kárpitozták, így alighanem rengeteg lyuk lesz a fakereten. ٠ Újrakárpitozni csak hagyományos anyagokkal és kárpitosszegekkel szabad. ٠ Ne használjunk kapocsbelövőt és habszivacsot. Asztalosmunkák ٠ A vízfoltos, naptól kifakult bútorok a legtöbbször még megmenthetők. ٠ A használat jelei a székek lábain jelentkeznek elsősorban (porszívó, rugdosás), de gyakoriak a háttámla, vagy a karfa és a támla érintkezési pontjában is. ٠ A szögletes lábak idővel szinte lekerekednek, ahol összekötő léc is van, ott az elülső lesz szembetűnően kopottabb. ٠ Ha csak a politúr van rossz állapotban, a szakember csiszolással és fényezéssel rendbe tudja hozni. ٠ A törött lábak a legtöbbször megmenthetőek. ٠ Egy megvetemedett bútorlapot nehéz kiegyenesíteni. Olajfestmények tisztítása ٠ Tejbe áztatott, majd jól kicsavart ronggyal hatásosan tisztíthatók a képek; ezután ajánlatos puha, száraz textíliával is áttörölni a felületet. ٠ A fakó színek ismét élettel telítődnek, ha egy félbevágott vöröshagymával dörzsöljük át az egész festményt.
Bútorpántok, fiókok
A szekrényajtó kielégítő működésének titka a pontosan rögzített bútorpánt. Ezek a pántok azonban időről időre kilazulnak, s különösen gyakran fordul elő ez a faforgácsból készült, modern bútorok esetében. Fontos, hogy a zsanér csavarjait alkalmanként meghúzzuk, ha kell, a régit egy számmal vastagabb csavarra cserélve ki. A nehezen működő, szoruló fiókok új életre kelnek, ha az oldalaikat időről időre bevakszoljuk (erre a célra legjobb az egyszerű pincegyertya). Hogyan ápoljuk az aranyozott képkereteket? Ami ajánlott: alkalmanként töröljük át a keretet puha ronggyal, tollseprűvel, a cirádák közé rakódott szennyeződést puha ecsettel távolítsuk el. Ami tilos: az aranyozott képkeretet nem érheti semmilyen szóróflakonos politúr, ugyanis ennek hatására elsőként a színét veszíti el, majd szétporlad a fedőrétege. Ahol beszerezhetünk néhány fontos eszközt Neoart Kft. Művészeti és grafikai kellékek boltja 1065 Budapest, VI. kerület, Bajcsy köz 3. Telefon és fax: 353-3750 Szép Mesterségek Boltja 1082 Budapest, VIII. kerület, Baross utca 41.