Bálint Ágnes, a Kéttemplom Galéria tulajdonosnője régi bútorokat újít fel. Ő hozta el a country stílust Magyarországra: nemcsak saját álmát valósította meg, de összefogta, mindenki számára elérhetővé tette itthon is ezt az irányzatot.
Tulajdonképpen mit nevezhetünk country stílusnak?
Nincs pontos definíció rá, egyaránt megjelennek benne a provence-i, mediterrán, az angol vidéki és a skandináv elemek. De a magyar parasztházak jellegzetes padjai, ládái, az Erdély egyes vidékein használatos sarokszekrények is illeszkednek a country stílusba. Inkább onnan közelíteném meg, hogy a bútorok és kiegészítők kizárólag természetes anyagokból, tömörfából készülnek, elsősorban kézműves technikával. Az is lényeges, hogy ezeket az alapvonásokat nem befolyásolja az idő, a divat, nagyjából ugyanazok maradnak.
Ha jól tudom, az eredeti szakmája egészen más. Miért kezdett bútorokkal, lakberendezéssel foglalkozni?
Valóban, végzettségem szerint állatorvos vagyok, és nagyon sokáig dolgoztam hatósági állatorvosként. De közben mindig is szerettem a kreatív dolgokat, hobbiból megtanultam kerámiázni, majd a virágkötészet következett, és közben arról álmodoztam, hogy egyszer majd valami kreatív, nőiesebb, szépséget teremtő munkám lesz. Öt évig tervezgettem, gyűjtöttem a bátorságot a váltáshoz, aztán belevágtam. Elszántságra, jó megérzésekre és szerencsére is szükség volt ahhoz, hogy ma itt tartunk.
Idén lettek 20 évesek. Mennyire ismerte húsz évvel ezelőtt az ország ezt a stílust, és mennyire változtak az igények azóta?
Biztos voltam benne, hogy jó az ötletem, mert amikor saját részre régi bútorok után kutattam, felfigyeltem rá, hogy a felújítatlan fabútorokat nagy mennyiségben viszik nyugatra. Ahol persze felújítva sokszoros áron találnak új gazdára. Én is kipróbáltam, felújítottam néhány darabot, és fantasztikus siker volt, pillanatok alatt megvették őket. Hogy kik a vevők, az mindig változik, de általánosságban elmondható, hogy ma már jól ismerik és szeretik az emberek ezt a stílust.
Eredetileg csak a bútorrestaurálásról szólt a történet…
A kolléganőim mindannyian hivatásos lakberendezők, és az évek során mellettük én is kitanultam a szakmát. De mint a legtöbb dolog a Kéttemplom Galéria életében, ez is annak köszönhető, hogy jól tudtunk reagálni a kihívásokra. Egy reggel besétált egy nagy cég néhány munkatársa az üzletbe, és megvettek mindent. Szó szerint mindent: egy rajzszög sem maradt, néhány napra be is kellett zárnunk. És ha már felvásárolták a készletet, arra is megkértek, hogy rendezzem be a házat, ahová szánták őket, én pedig nem mondtam nemet.
Mennyire engedheti meg magának egy átlagember, hogy ilyen stílusban rendezze be házát, vagy nyaralóját?
Szerintem egyáltalán nem luxus, az áraink hasonlóak egy-egy középkategóriás bútorüzlet áraihoz; igaz, vannak ritkább, exkluzív darabok is. Ugyanakkor, ha valaki ügyes, és szívesen barkácsol otthon, akkor a Vaterán fillérekért juthat régi bútorokhoz, amelyeket otthon maga is fel tud újítani.
Előfordul, hogy egy-egy különösen szép darabot inkább megtart magának?
Volt már olyan, hogy magamnak vásároltam székeket az üzletből, meg olyan is, hogy egy tízfiókos komód felújítása közben jöttem rá, ez voltaképpen milyen praktikus, és nekem is kéne egy hasonló. Ezenkívül minden évben elmegyek Párizsba, az egyik legnagyobb lakberendezési kiállításra, ahol magamnak is szoktam vásárolni ezt-azt.
Mi inspirálja, hogyan találja ki, merre fejlődjenek tovább?
A kiállítások, szakvásárok és magazinok természetesen izgalmas élményt jelentenek, de a legfontosabb számomra, hogy a húsz év alatt remek szakmai műhelyt alakítottunk ki a munkatársaimmal. A mindennapi munkánk része az ötletelés, a hangulat nagyon jó, nagyon inspiráló.
Mi lesz a következő lépés?
Dánszentmiklóson van az asztalos- és lakberendező műhelyünk. Ez egy hatalmas épület, amelynek az aljában folyik az asztalosmunka, itt találhatók a korábbi munkáinkat idéző, egy-egy stílusban berendezett bemutatószobák is. A felső szint viszont eddig kihasználatlanul állt, most bútorfestő, felújító tanfolyamok tartására alkalmas teret tervezünk kialakítani. Rengetegen fordulnak hozzám segítségért, hogy miként tudnák maguk felújítani, stílusossá varázsolni régi bútoraikat. A Do It Yourself egyre divatosabb Magyarországon, sokan saját kezűleg dekorálják az otthonukat kikapcsolódásként. Szerintem nagy lesz az érdeklődés.