Mit kezdjünk a hagymásokkal és a cserpes növényekkel?
A fagyok közeledtével szedjük fel a későn virágzó kardvirágfajtákat, begóniákat, dáliákat is. Használjunk ásóvillát, hogy ne sértsük meg a gumókat. Óvatosan távolítsuk el róluk a földet, és a föld feletti részeket vágjuk vissza kb. 10 cm-esre. A jól megszárított, ép gumókat csomagoljuk újságpapírba, és szellős, száraz, fagymentes helyiségben tároljuk.
A tavasszal virágzó hagymák még október közepéig kerüljenek a földbe, így biztosan begyökeresednek. Azért kell őket ilyenkor ültetni, mert a virágok kifejlődéséhez elengedhetetlen a téli hideghatás. Ha ez elmarad, a hagymából nem fejlődik virág.
Az érzékeny dézsás és balkonládás növényeket (muskátli, leander stb.) menekítsük fagymentes helyre (pince, padlás, lépcsőforduló). A levéltetűvel vagy egyéb betegséggel fertőzötteket előbb kezeljük ki, de ne ültessük át. Fontos, hogy a telelőhelyiség ne legyen nyirkos, dohos vagy penészes, továbbá hogy gyakran tudjuk szellőztetni. A legtöbb növény 5–10 Celsius-fok között, egymástól kellő távolságban érzi jól magát. Emellett több-kevesebb fényt és vizet is igényelnek a nyugalmi időszakban.
Ilyenkor ajánlott átültetni a cserepüket kinőtt szobanövényeket. A téli hónapokban virágot bontó fajok (pl. karácsonyi kaktusz) öntözésének visszafogása serkenti a virágzást.