Az étkezés sokáig szertartás volt, már-már a művészetek egyik formája. Manapság azonban sokszor nem jelent mást, mint futtában bekapni néhány falatot. Pedig felfokozott tempójú életünkben talán éppen ez a rövid – az étkezőasztal mellett eltöltött – idő jelenthetné a megnyugvást, a kikapcsolódást.
Ennek az ellentmondásnak is betudható, hogy egyre többen, orvosok, pszichiáterek, gasztronómusok, szakácsok, építészek, belsőépítészek és nem utolsósorban iparművészek foglalkoznak a kérdéssel, s mindenki a maga speciális eszközeivel próbálja visszaadni az étkezések rangját és hagyományos közösségteremtő funkcióját. Lapunk jellegéből adódóan mi természetesen az utóbbiak tevékenységére fókuszálunk: olyan tárgyakra és lehetőségekre hívjuk fel a figyelmet, amelyeknek révén kellemesebbek lehetnek az étkezések.
Kezdjük talán a háttérrel. Az étkezések helyszíne mindig döntő tényező, hiszen az ízletes ételek mellé elengedhetetlen a barátságos, meghitt hangulatot árasztó környezet, ami nem jelent feltétlenül önálló ebédlőt. Legalább olyan jól ízlik a falat, ha azt tágas konyhában, nappalival összenyitott étkezőben, az egyterű lakás valamelyik sarkában, esetleg nyáron a kertben, vagy a teraszon fogyasztjuk el. A leglényegesebb a bútorok kérdése. Fontos, hogy az asztal és az ülőalkalmatosságok kényelmesek legyenek, jusson elég hely a lábaknak és a karoknak, a fejünkkel ne ütközzünk neki az asztal fölött lógó lámpának. Ha minden rendben, akkor következhet a terítés szertartása és annak esztétikai kérdései. A terített asztalra kerülő kellékek közül meghatározó az étkészlet milyensége. Jó edényt tervezni a formatervezőnek is nagy kihívást jelent. Nem mindegy, hogy milyen az edények alakja, mérete, súlya, minősége, készletben árulják, vagy egyesével is beszerezhető, tárolásához mennyi helyre van szükség, mennyire tartós, bírja-e a mosogatógépet, és nem utolsósorban mennyibe kerül. Ha mindent rendben találtunk, akkor vegyük szemre a színét, a dekorációját, azaz beszéljünk a külcsínről.
„A hagyományos európai kultúrákhoz szorosan hozzátartoznak a közös étkezés megnyilvánulási formái is. A terített asztal kontaktust teremt, beszélgetésre késztet, az embereket egymáshoz kapcsolja, s kiemeli a hétköznapokból. Ezért is érdemes asztalunkhoz meghívni a barátainkat, az asztal kultúráját a családon belül is ápolni, és főleg mindig magasan tartani a mércét, ha terítésről van szó.” (Harvey Cox, a Harvard Egyetem professzora) MINDEN, AMI AZ ASZTALRA KELL A cég tervezőit a polinéz kultúra, az óceániai szigetek ihlették ezeknek a tálaknak a megalkotására. A modern formák és anyagok a modern otthon díszeivé teszik ezeket a darabokat, melyek felidézik az ihletet adó egzotikus hangulatot.
Az itt bemutatott porcelán terítékek hat- és tizenkét-személyes összeállításban, kis szériában, kézzel állítják elő, s a legmagasabb technológiai szabványoknak is megfelelnek. A klasszikus és modern motívumok, a finom vonalvezetés a leghétköznapibb étkezéseket is ünnepivé varázsolják.
A finom damaszt terítők és szalvéták a klasszikusan elegáns terítékek kedvelőire várnak. Az anyagukban szőtt, klasszikus motívumokkal díszített kollekciókban hat- és tizenkét-személyes összeállítások egyaránt megtalálhatók. A kristálypoharak modern vonalvezetésű, tükörpolírozott acéltalppal készülnek. A talpba épített, úgynevezett „click” mechanizmus révén a vörösboros poharak pillanatok alatt átalakulnak fehérboros, vagy pezsgőspohárrá. A króm és az üveg kontrasztja, a modern formák, a szépség és az elegancia tesznek különlegessé minden egyes koccintást.
A kínálatban a klasszikus, az elegáns, valamint a modern design egyaránt helyet kapott. Az egyes családok tükörpolírozott, aranyozott, vagy részben aranyozott, illetve ezüstözött változatban egyaránt kaphatók, így mindenki megtalálhatja az otthonához és személyiségéhez legjobban illő összeállítást.
Modern, letisztult, de merész vonalak és extravagáns formák, high-tech fémötvözetek jellemzik a cég vázáit. A gyártók ill. forgalmazók elérhetőségeiért keresse szerkesztőségünket! LK06/07.