Színekkel világosabbá vagy sötétebbé, melegebbé vagy hűvösebbé, optikailag tágasabbá vagy szűkebbé tehetjük a helyiségeket.
Így válasszunk árnyalatot!
Mivel az egyes színfajták eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért a festés megkezdése előtt mindig ellenőrizzük a csomagoláson, hogy melyik festő-mázoló eszköz a legalkalmasabb a termék felhordására. Mielőtt nekilátunk a munkának, egy nagyméretű rajzlapon vagy egy kisebb falfelületen ellenőrizzük, hogy a megfelelő árnyalatot választottuk-e.
Bizonyos színek különösen érzékenyek a fényviszonyokra, így előfordulhat, hogy a homogén összhatás érdekében a szoba különböző (árnyékos, napsütötte) falaira ugyanazon színskála más-más (világosabb, sötétebb) árnyalatait ajánlott felkenni. Ha a festéshez többkannányi mennyiségre lesz szükség, ajánlott az egészet átönteni egyetlen edénybe, hogy a tónus mindenhol azonos legyen.
Mire figyeljünk oda vásárlás közben?
- Fényesség: mértéke ízlés dolga, általában azonban elmondható, hogy matt festékek használata esetén a mázolási hibák kevésbé látszanak.
- Páraáteresztő képesség: ebben az esetben a termék átengedi a vízpárát, vagyis megfelelően „lélegzik”.
- Fedőképesség: azt mutatja, hogy a felvitt réteg bizonyos vastagságban mennyire takar.
- Moshatóság: a festék akkor mosható, ha látható sérülések nélkül távolíthatók el róla a foltok egy törlőkendő és némi víz segítségével.
- Illékony szervesvegyület-tartalom: túl magas érték esetén a termék káros lehet az egészségre.
Hogyan kezdjünk neki?
- Mielőtt nekilátunk a munkának, ürítsük ki a helyiséget, a nehezen mozdítható bútorokat pedig toljuk a szoba közepére, és a padlóhoz hasonlóan ezeket is fedjük le takarófóliával vagy újságpapírral.
- Ha felújító festést végzünk, előtte javítsunk ki minden horzsolást, benyomódást, hajszálrepedést és sérülést, bár természetesen a teljes felületet is kiegyenlíthetjük.
- Amennyiben a fal penészes, hosszú távon mindenképpen meg kell oldani a problémás részek hőszigetelését – addig is alaposan fertőtlenítsük az érintett területet, és válasszunk a penésznek ellenálló, páraáteresztő festéket.
- Távolítsuk el a falból kiálló szegeket, a dugaszolóaljzatokat és a kapcsolókat, így a műanyag takarófedelek alatti részt is le tudjuk festeni. A szegőléceket, ajtó- és ablakkereteket védjük ragasztócsíkkal.
- A festéket ecsettel, teddy hengerrel vagy szórással vihetjük fel.
- Függetlenül a termék fajtájától, a fal típusától, illetve attól, hogy kisimítottuk-e a felületet, javasolt legalább két rétegben felhordani a festéket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!