Életünk egyik fontos eleme a fény. Hangulatunkat, életvitelünket a környezetünkben jelenlévő fények színe, mennyisége és minősége határozza meg. Bár az emberi szervezet valaha a természetes fényre „kódolódott”, ennek ellenére időnk nagy részét mesterségesen megvilágított helyiségekben töltjük.
Jó, ha világításunkat – az adott tér meglévő, természetes fényforrásaival összhangban – minél változatosabban állítjuk össze. Például az indirekt, szórt fények révén bensőségesebbé válik lakásunk, a helyi világítással pedig az egyes tárgyakat, a nagyobb vízszintes és függőleges felületeket emelhetjük ki hatásosan a háttérből. Napjaink korszerű világításáról egyre bonyolultabb rendszerek gondoskodnak, közöttük nem mindig könnyű az eligazodás. Összeállításunkban néhány érdekes újdonságra hívjuk föl a figyelmet.
Papírból is lehet
Fiatal házasoknak, első lakástulajdonosoknak ajánlja munkáit a fiatal magyar designer, Pongrácz Farkas. A papírból tervezett lámpacsalád általános világítótestből, hangulatvilágításból, állólámpából, falikarból és olvasólámpából tevődik össze, s darabokra szétszedett állapotban kapható. Az egységcsomag fényforrást (energiatakarékos kompaktfénycső), foglalatot, kábelt és a lámpatest elkészítéséhez több ív, különféle színű és mintájú papír tartalmaz, amelyek segítségével később meg lehet változtatni a lámpa külalakját. A konstrukció természetesen nem tűzveszélyes.
A papírlámpákat ugyan külső térben is használhatjuk, igazi terepük azonban a lakás belseje, ahol számos variációs lehetőség nyílhat a velük való világításra.
Funkció és elegancia
Ez a forgalmazó elsődlegesen olyan világítótesteket és világítástechnikai megoldásokat kínál, amelyek ugyanúgy kielégítik az ember igényeit, ahogyan az a természetes fények esetében megfigyelhető. Ezekből ajánl néhányat a cégvezető.
Elegáns irodákba, dolgozószobákba javasolják ezt az exkluzív mennyezeti csillárt. A képen bemutatott világítás egyedi megrendelésre gyártották, fényvezető szálas technika alkalmazásával.
A Porsche Design által tervezett, Waldmann Diva asztali lámpát számítógépes munkákhoz tervezték.
Tervezői fantázia
Néhány éve tűnt fel a magyar design világában a Gepetto csapata. Az 1996-ban alapított stúdió vezetője Elek Márton szerint „egy lakás élhetőségének egyik legfontosabb meghatározója a fény. Egy teret többféleképpen is be lehet rendezni – csak fénnyel, ami a különböző funkciókat kijelöli, elrejti – attól függően, hogy mire akarjuk használni az adott helyiséget. Ennek a képességnek a kibontakoztatásához nyújtanak segítséget azok a többféleképpen variálható fényforrások, amelyek kikapcsolt állapotukban, a szem elől rejtve, diszkréten meglapulnak valahol. E változattal ellentétben a lámpatervezők többsége azokra a világítótestekre koncentrál, amelyeknek a helye meghatározó a lakásban, például az étkezőasztal fölé, a kanapé mellé, csillárként a mennyezet alá szerelt lámpák stb. Ezek fő feladata a fénykibocsátás mellet, hogy esztétikailag meghatározzák, kiegészítsék a teret. A tervezői fantázia – a többi világítótest megalkotásakor – a fény minél trükkösebb megjelenítésén dolgozik, ezt igyekszik diszkrét formában elrejteni.” A Milánói Vásáron
a legnagyobb sikere a B-Mek lámpacsaládnak volt, mely elnyerte a Magyar Formatervezési Díjat is, az idén pedig – a spanyol Eva Luz cég bevonásával – megindult a sorozatgyártása.
A különleges és kifinomult megjelenésű B-Mek bármely enteriőrben használható, karcsú alakjával és kellemesen szórt fényével sokféle stílushoz illeszthető.