Bár rendszeresen elhangzanak beszélgetéseink során, sokan érezhetik úgy, hogy a fenntarthatóság és a környezettudatosság mindössze hangzatos szavak, amik a mostani trendekbe illeszkednek, ám valódi tartalom nincs mögötte. Ne legyen így! Július egyébként is a műanyagmentes életmód népszerűsítéséről szól, így ennek apropóján összegyűjtöttük a fenntartható lakberendezés alapjait.
Alapvető minimalizmus
A fenntartható lakberendezés első és legfontosabb lépése a mértékletesség. Jó úton járnak a minimalista életmódot követők: ők azok, akik nem halmoznak felesleges dolgokat, amelyek jobb híján csak porfogók lesznek. Persze nem akarunk álszentnek látszani, mi sem tudunk ellenállni egy újabb párnahuzatnak vagy egy egyedi, üveg vázának, de a mértékletesség most elsődleges. Légy tudatos, fogd vissza magad, mielőtt egy újabb dekortárgyra költenél! Mielőtt a kosárba rakod az új kedvencedet, alaposan gondold végig, mire van igazán szükséged! Így nemcsak egy letisztultabb designt sikerült majd létrehoznod az otthonodban, de biztos lehetsz benne, hogy minden egyes darab különös értékkel bír.
A fenntartható lakberendezés kulcsa: a másodkézből származó termékek és a DIY
Szerencsére a másodkézből származó termékek most kifejezetten trendinek számítanak. Így egyre több városban találni olyan üzletet, amely nemcsak ruhatextileket forgalmaznak, hanem bútorokat és dekortárgyakat is. Ebben a cikkben gyűjtöttük össze a kedvenc budapesti lelőhelyeinket. Érdemes nyitott szemmel járni a bolhapiacokat is; a cikkben sorolt üzletekben pedig számos ötletet leshetünk el a fenntartható lakberendezés alapjairól. Számos tehetséges szakember foglalkozik azzal, hogy új életet leheljen a régi bútorokba, érdemes náluk is körülnézni.
Sőt, egy bútorfelújításos projektbe akár te magad is belevághatsz, ha kellőképpen vállalkozó szellemű vagy! Ugyanilyen kreatív megoldás lehet az otthon elkészített dekoráció is. Most egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a színes, különböző mintás vázák. Egy másodkézből vásárolt régi vázát te is könnyen átalakíthatsz, hiszen csak át kell festened majd a kívánt színre. Sőt, nem csak vázába ültethetsz: gyakorlatilag bármiből készülhet „virágcserép”.
Készítsd el magad az asztaldíszeket, kopogtatókat is – nem kell súlyos összegeket fizetned érte a virágboltokban –, a virágokat, zöldeket pedig szedd hozzá a kertedből vagy gyűjtsd a közeli rétről!
És ha nem tudsz ellenállni a legújabb trendeknek?
Fontos, hogy tájékozódj vásárlás előtt! A következő kérdéseknek érdemes utánajárni: honnan érkezett az adott lakberendezési tárgy, miként került az országba, kik készítették és milyen körülmények között. Emellett fontos tényező, hogy miből készült a termék; keress újrahasznosított alapanyagokat és ellenőrzötten fenntartható forrásból származó természetesen anyagokat.
Vásárolj hazait!
Ha mégis új bútorra, dekorra van szükséged, keress fel magyar üzleteket! Ilyen például a Printa, a Fill és ha szereted a már gondosan összeválogatott, másodkézből származó termékeket, akkor a Másik Történet oldalát ajánljuk egy jó kis böngészésre.
Hazánk telis-tele van tehetséges formatervezőkkel, így ha az anyagiak lehetővé teszik, akkor egyes termék akár befektetés is lehet a jövőnkbe. Kasza Gábor, a Sekhina alapítója például betonból alkot konektorokat és villanykapcsolókat, egyéb kisebb dekorelemeket, Kele Sára pedig ízlésesen kidolgozott, összecsukható íróasztalokat készít a fenntarthatóság és a minimalizmus jegyében.
Otthonod kifejezetten egyedivé válhat, ha a fenntarthatóság szellemében rendezed be. Lassan, apránként építkezve egy tudatos, gondosan megválogatott darabokból álló enteriőrt alakíthatsz ki, ami még évek múlva is trendi és időtálló lesz.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!