Egy tökéletes otthon kialakításához hozzátartozik az erős napfény és a nyári meleg elleni védekezés is.
1. Klímaberendezés helyett
A napellenzők nemcsak árnyékot vetnek az erkélyre vagy a teraszra, hanem a lakás hőfokát és így a klimatizálásra fordított energia mennyiségét is csökkentik. Az ablakok, erkélyek és teraszok fölé szerelhető napvédő rendszerek ma már akár távirányítóval is működtethetők, így nincs szükség vezetékekre, aztán azok elrejtésére.
A klasszikus napellenző anyaga általában az időjárásnak ellenálló csíkos vászon – persze, választhatjuk az elegánsabb, egyszínű típust is –, mellyel méretre szabva árnyékolhatjuk a teraszt vagy a homlokzatot. Érdemes kazettás változatot csináltatni, ekkor a használaton kívüli vászon teljesen feltekerhető a kazettába, amely így megvédi a szennyeződésektől és az esőtől. A profi védőtetők dőlésszöge állítható, és leereszthető drapéria, úgynevezett elővászon is tartozik hozzájuk.
2. Redőny
Nem ez a legszebb árnyékoló, ugyanakkor a napfényen kívül a betörőket is távol tarthatja vele. Gombnyomásra is működtethető.
3. Zsalugáter
Ezeket a mediterrán hangulatú, lamellás fatáblákat hagyományos módon, kézi munkával akár méretre is elkészítik.
4. Roló
A simán kifeszülő textíliát hagyományos vagy gyöngyzsinórral lehet feltekerni egy rúdra. A sötétítő és a fényáteresztő mellett létezik hőszigetelő, vízhatlan és elektroszmog ellen védelmet nyújtó típusa is.
5. Raffroló vagy római roló
Felhúzásakor alulról felfelé vízszintes hajtásokba rendeződik, leengedve kisimul az ablak előtt.
6. Reluxa
Anyaga alumínium, textil, fa és műanyag egyaránt lehet, kézzel vagy motorral mozgatható. A vízszintes lamellák dőlésszöge 180 fokig állítható, ezzel lehet szabályozni, hogyan essen be a fény. Néhány gyártó azt is vállalja, hogy különböző motívumokat nyomtasson a lamellákra.
+1: A jövő technológiája
Nemcsak a fényt, hanem a szoba hőmérsékletét is szabályozza a Kasseli Egyetem nanotechnológiával foglalkozó kutatói által kifejlesztett, különleges ablak. A dupla üvegű nyílászáróban milliónyi mikrotükröt helyeztek el, melyek a helyiség belsejébe terelik a természetes napfényt. A miniatűr tükrök az év- és napszaktól függően vagy egy helyre irányítják, vagy az egész lakásban szétszórják a fényt, így csökkentik a világítás költségét, és tehermentesítik a hűtő- és fűtőberendezéseket. A kutatók fejlesztésük ért Európai Innovációs Nagydíjat kaptak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!