Drága légtisztító berendezések nélkül is sokat javíthatunk a beltéri levegő minőségén: a következő tanácsokat egyszerű betartani, hosszú távon pedig az egészségünkért is sokat tehetünk velük.
1. Nézzük meg, mit viszünk be az otthonunkba!
Kevesen gondolnak rá, de az otthonunkban is bőven vannak légszennyező anyagok, például a nitrogén-oxidok, a főzéskor használt gáz és a gyertya füstje, a fa- és szénfűtésű kályhák égésterméke, az oldószerek – a formaldehid a műanyagokból, festékekből és bútorokból egyaránt hosszú éveken át párolog.
2. Kikapcsoltuk?
Általánosságban a szakértők azt tanácsolják, hogy a jobb levegő érdekében kapcsoljuk ki az elektromos készülékeket, amikor nem használjuk őket, vásároljunk egy jó minőségű elszívót, és a kenyérpirítót is helyezzük alá.
3. Légtisztító szobanövények
Válasszunk olyan szobanövényeket, amelyek semlegesítik az illékony szerves vegyületeket, a VOC, benzol, illetve formaldehid típusú gázokat. Erős légtisztító hatással rendelkezik például a nyílgyökér, a vitorlavirág, az anyósnyelv és a fikusz.
4. Szellőztessünk rendszeresen!
A legjobb szellőztetésre alkalmas időpontok az esti órák: ekkor általában nincs már forgalom és kevésbé szennyezett a levegő.
5. Ügyeljünk otthonunk tisztaságára!
Az utcai cipőket lehetőleg mindig az előszobában vegyük le és tároljuk is ott. Fertőtlenítsük rendszeresen a fürdőszobát, lehetőleg környezetbarát tisztítószerekkel. Tartsuk tisztán az ágyneműnket, lepedőnket, szellőztessük rendszeresen őket! Ha háziállatot tartunk, ügyeljünk a bundája gondozására, tisztán tartására.
+1 tipp: légtisztító függönyök
Ma már persze léteznek egyéb, korszerű megoldások is. Ilyen többek között a levegő tisztítására alkalmas függöny: az IKEA 2019-ben dobta piacra az egyedülálló termékét, a GUNDRID-ot.
A légtisztító függönyre innovatív technológiával ásványi alapú fotokatalizátor bevonatot applikálnak, amely a nappali fény hatására lebontja a beltéri légszennyező anyagokat (például az acetaldehidet), majd szén-dioxidot és apró vízmolekulákat formál belőlük.