A lakástextilek beszerzési költségének kalkulálása során a folyómétereken túl gondoljunk olyan további kiadásokra is, mint például a varratás, függönybélelés, a kárpitozás, a karnisok ára vagy a felszerelés.
– A pontos méretek kiszámolásában szinte minden boltban segítenek, de jó tudni, hogy a dekoranyagok kb. 140 cm-es szélességben, a fényáteresztők 300 cm-es szélességben kaphatók. A szabásirányok, mintaillesztések, behúzások miatt a varrást mindenképp bízzuk szakemberre.
– Mindig ügyeljünk arra, hogy a függöny mintája harmonizáljon a szőnyeg és a kanapé huzatának mintájával. Különösen szép, ha egy adott minta visszaköszön az egyszínű kanapén díszpárnák formájában.
– A bútorkárpitanyagok esetében csak azon termékek közül válogassunk, amelyeket speciális igénybevételre terveztek, vagyis kimondottan erre a célra szolgálnak. Ha rossz minőségű, gyengébb vagy nem bútorra való anyagot választunk, hamar szétszakad, meghúzódik, kibolyhosodik.
– A szükséges mennyiség kiszámolását bízzuk a kárpitosra; egyébként mindenekelőtt attól függ, hogy egyszínű, apró mintás vagy nagyobb illesztésekkel varrt mintás anyagot használunk. Érdekes eklektikát eredményez, ha egy klasszikus bútort modern anyaggal húzatunk át, mivel egy csapásra újjávarázsolja a megszokott enteriőrt.
+ 1 tipp: Szőnyeget csak akkor vásároljunk, amikor már helyükre kerültek a szobában a főbb bútorok, szekrények, polcok, kanapék. Mérjük meg, mekkora terület áll a rendelkezésünkre, hogy a szekrények alá még véletlenül se lógjon be, az ajtók nyitását ne akadályozza, és szépen fusson a kanapék, fotelek előtt. Ma már a jó minőségű modellek olyan felületkezelést kapnak, hogy a folttisztítástól nem kell tartanunk, hiszen alig hagy rajtuk nyomot valami.
Ha padlószőnyeget szeretnénk, lehetőleg olyan darabot keressünk, amely antiallergén és antisztatikus.