Az elmúlt napokban sok munkavállaló kényszerült home office-ba. Néhány alapvető tanács betartásával nemcsak az otthoni munka hatékonyságát, hanem a komfortérzetünket is növelhetjük. Fogadjuk meg a belsőépítész szakértők tippjeit!
Hol és hogyan érdemes berendezni az otthoni munkaállomást? Milyen ergonómiai szempontok érvényesüljenek? Vajon mit hoz a jövő home office irodája? Radnóczy Eszter, Bige Mária és Gyurics Fanni, az este’r partners szakértőinek tanácsai következnek.
1. A természetes fény fontossága
Munkavégzésre a legoptimálisabb a természetes fény, lehetőségeink szerint a lakás ilyen pontján rendezzük be a munkaállomást. Ha tükröződésmentes képernyőnk van, akkor is ügyeljünk rá, hogy a fény ne a hátunk mögül érkezzen, a legelőnyösebb, ha mellettünk vagy velünk szemben van az ablak, mivel térnövelő hatása van.
2. Árnyékoljunk jól!
Nem elhanyagolható szempont az árnyékolás, ugyanis biztosan lesz olyan napszak, amikor besüt a nap. Egy jó minőségű sötétítő vagy fényáteresztő függöny több funkciónak is megfelel: elegendő fény jut a szobába, hangulatossá teszi azt és a kinti események nem vonják el a figyelmünk a munkavégzésről.
3. Világítás
Ne feledkezzünk meg a megfelelő fényforrás biztosításáról, amelyre nem csak este, de egy borús napon is szükségünk lehet. A mesterséges fény kapcsán a természetes fényhez legközelebbi, négyezer Kelvines izzó a legélénkítőbb, anélkül, hogy fárasztaná a szemünket, szemben egy kékes vagy sárgás fénnyel.
4. Ergonómiai szempontok
A home office kialakításához a legideálisabb választás az állítható magasságú íróasztal és irodai szék, de ha a jelenlegi asztalod magassága 68-72 cm között van, a szék ülőmagassága 43-47 cm között, biztosan képesek leszünk a hatékony munkavégzésre az otthonunkban is.
5. Minden kéznél
A munkához szükséges eszközöket fiókos tárolókban tartsuk rendben karnyújtásnyira, hogy ne kelljen megszakítani a feladatainkat ezek keresgélésével.
6. Dekoráljunk okosan!
A hangulatos környezet inspirálóan hat legtöbbünkre, különösen, ha kreatív, alkotómunkát végzünk, de a családi fotók és egyéb személyes tárgyak könnyen elvonhatják a figyelmet a munkáról. A növények és virágok mindig izgalmas vizuális élményt nyújtanak és tisztítják a levegőt, amik pozitívan hat az agyműködésre.
7. Térelválasztás
Ha a családból ketten is dolgozunk otthonról, a zavartalan munkavégzéshez gondoskodjunk némi térelválasztásról. A legjobb, ha külön szobából végezzük a munkát, ám amennyiben erre nincs lehetőség, tegyünk néhány szobanövényt a „választóvonalra.”
8. Videóhívás profi módon
Az online videós meetingekhez legyen egy kiválasztott, igényes hátterünk, amely előtt ebben az esetben dolgozunk. Ez esetben nem az számít, milyen az otthonunk, hanem a munkánk típusa: mutassunk ennek megfelelő környezetet magunkról! A legegyszerűbb és legjobban járható út, ha egy üres falfelület áll mögöttünk.
9. Minőség mindenek előtt
Az otthoni munkaállomás kialakításához válasszunk tartós és minőségi anyagokat! Egy minőségi tömörfa asztal képes akár több generációt is kiszolgálni, és mindezt úgy, hogy semmit nem veszít eleganciájából, megjelenéséből. A tömörfa bútorok készülhetnek más-más fából, amelyek megannyi különböző hangulattal tölthetik meg a helyiséget.
10. Motiváló színek
Egy visszafogott, de mégis izgalmas home office-ban jobban megy a munka is. Bátran játszunk a falszínekkel, de tartsuk szem előtt, hogy túl vibráló színek hosszú távon inkább frusztrálóak, mint élénkítőek. Dekoráció tekintetében kevesebb több elvet kövessük, a tükröket pedig ne itt összpontosítsuk, mert elterelik a figyelmünk!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!