A konyhatervezés során fontos lépés a páraelszívó kiválasztása: jó néhány szempontot figyelembe kell venni ahhoz, hogy megtaláljuk az ideális készüléket, amely mind teljesítményét, mind megjelenését tekintve illik a főzési szokásainkhoz és a tér adottságaihoz.
1. Modellek
A legismertebb a főzőlap fölötti falra szerelhető páraelszívó, a gyártók egyaránt kínálnak szabadon álló, kürtős, sátras és sarokba helyezhető darabokat, 50-180 cm-es szélességben, sokféle dizájnnal és stílusban. A fali készülékek konyhai felső szekrénybe építhető változatai között találhatunk fix és kihúzható kivitelű modelleket, 60 és 90 cm-es méretben. A beépíthető gép előnye, hogy rejtve marad, illetve csak egy keskeny csík látszik az előlapból, így nem bontja meg a bútor ritmusát. A sziget és félsziget fölé szerelhető gépek fentről ereszkednek alá, vagy besüllyednek az álmennyezetbe. Egyre kedveltebb a pultba süllyeszthető, önálló vagy a főzőlappal összeépíthető páraelszívó, amely működés közben kiemelkedik, ám kikapcsolt állapotban szinte láthatatlan.
2. Típusok
A különböző modellek túlnyomó többsége elérhető aktív szénszűrős, azaz belső keringetésű, valamint a szabadba szellőző kivitelben is. A külső kivezetésű elszívóknál a beszívott levegő először a zsírszűrő filteren áramlik át, majd egy légcsatornán át kintre távozik. Ezeknek a készülékeknek a telepítése drágább, viszont csendesebbek, és hatékonyabban vezetik el mind a párát, mind a szagokat. Ilyenkor kulcsfontosságú, hogy légbevezető elemek gondoskodjanak a friss levegő utánpótlásáról. Amennyiben a helyiségben nyílt égésterű gázkészülék található, a kivezetett páraelszívó telepítése engedélyköteles. Szilárd tüzelésű kandallók és kályhák csak akkor lehetnek egy légtérben a kültérre szellőző elszívóval, ha gépészeti terv és kéményseprői szakvélemény igazolja, hogy a légellátás egyidejű működésük esetén is biztosított.
Ha nincs lehetőség a kivezetésre, akkor a belső keringetésű páraelszívók közül választhatunk, amelyeknél a zsírszűrő után egy aktív szénszűrő tisztítja a levegőt, eltávolítva a szagokat és a zsírmolekulákat. Előnyük, hogy bármilyen adottságú konyhába beépíthetők. Hátrányuk, hogy a gép ugyanazt a levegőt keringeti, fújja vissza megszűrve, így a pára nagy része a helyiségben marad. Emellett számolni kell a szűrő rendszeres, 3-6 hónaponkénti cseréjének költségével, ráadásul ez a típus hangosabb, mint a kivezetéses modellek. A modern készülékek már jelzik, hogy ideje szűrőt cserélni. A különleges, légtisztítóval kombinált belső keringetésű készülékek a hagyományos szűrési mód mellett ionizáció segítségével is tisztítanak, és gondoskodnak róla, hogy optimális páratartalom uralkodjon a helyiségben. A légszennyezettség-mérő szükség esetén automatikusan bekapcsol.
3. Légszállítás, teljesítmény
A számunkra megfelelő teljesítményt a légszállításra vonatkozó adatok segítségével számolhatjuk ki. Mindenekelőtt mérjük meg a konyhát. A példa kedvéért vegyünk egy 4 × 3 m-es, 2,5 m belmagasságú helyiséget: 4 × 3 × 2,5 = 30 m3; a légköbméter számát 10-zel szorozzuk meg, így megkapjuk a szükséges minimumkapacitást (légszállítási mutató) – esetünkben 300 m3/óra –, amelynél célszerű valamivel nagyobb teljesítményű készüléket vásárolni. Az EU-szabvány megkönnyíti a dolgunkat, hiszen a szabványnak megfelelő termékeket egyszerűbb összehasonlítani. Azért is érdemes a minimálisnál nagyobb teljesítményű elszívót venni, mert a mutatókat csökkenti, ha a kivezetőcső hosszabb 1 m-nél, ha nagy a légtér, vagy a légbevezetők nincsenek optimális helyen. Másrészt lényeges, hogy ne a legmagasabb fokozaton érje el a gép a kívánt teljesítményt. Utóbbi esetben ugyanis a készülék hangosabb, és rövidebb lesz az élettartama. Amennyiben sokat főzünk, rendszeresen sütünk olajban, intenzív fűszereket használunk, tanácsos magasabb légszállítási mutatóval bíró gépet vásárolni, mert ilyenkor nem elegendő az alsó árkategóriába tartozó készülékekre jellemző 150-600 m3/óra. Megfontolandó egy félipari elszívó beszerzése, amely 950-1500 m3/óra teljesítménnyel dolgozik.
Fontoljuk meg!
Zajszint
A készülék vásárlásánál lényeges szempont a zajszint. Egy átlagos beszélgetés hangereje 60 dB, ehhez mérten megítélhetjük, hogy az adott modell hangos-e, vagy sem. Számos gép kapható külső motoros változatban, ez esetben a motor a kamrába, garázsba, padlásra, oldalfalra vagy akár a tetőre kerülhet, így szinte hangtalanul dolgozik az elszívó.
Méret
Az elszívó szélessége legalább akkora legyen, mint a főzőlap, de jobb, ha kicsit nagyobb, és minimum 75 cm-re kerüljön a főzőlaptól.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!