Van abban valami jelképes, hogy a hagyományos magyar parasztházak bejárati ajtaja rögtön a konyhába nyílt. A tűz, a kémény – korábban csak a lyuk a tetőn – az épület magja volt, körülötte a konyha pedig a mai értelemben vett nappalinak felelt meg.
A konyhát a cselédet, szakácsot tartó háztartásokban fokozták le mellékhelyiséggé, száműzték az alagsorba vagy a lakás sarkába. Most azonban a legtöbben magunk főzünk, miközben egyre több időt töltünk munkahelyünkön és egyre kevesebbet otthon. Sokan újra felfedezték a megoldást, és egymás közelébe csoportosítják a főzés, az étkezés és a társalgás helyét. A modern konyhák meg is felelnek az elvárásnak, a nappali bútoraihoz hasonló minőségűek és kivitelűek, és stílusukban is környezetükhöz igazíthatók. Egy kis leleményességgel – és persze szakmai tudással – bármilyen alakú és adottságú térbe beilleszthető a konyhabútor. Az ügyes vasalatok helytakarékos, kényelmesen használható megoldásokat tesznek lehetővé, akár régi bútor felújításakor is. Az átalakítást egyébként sem a bútor kidobásával kell kezdeni, lehet, hogy elég az ajtókat kicserélni, az elemek sorrendjét megváltoztatni, egy-két polcot fiókra váltani. Akit pedig zavar a főzés során vagy étkezés után keletkezett rumli, trükkös takaróelemeket is választhat. Miután sikerült papíron elhelyezni, beosztani az új bútort, fazont is kell adni neki. Egy filmben vagy a szomszédban, újságban vagy katalógusban biztosan mindenki látott már olyan konyhát, amit érdemes volt megjegyezni, gondolatban tovább alakítgatni. Használjuk bátran a fantáziánkat! Nem kötelező, hogy a konyhabútor a fal mellett sorakozó szögletes dobozok, egyhangú szekrényelemek összessége legyen. Egy merész szín, egy izgalmas minta később is megváltoztatható – de legalább addig is, míg meg nem unjuk, jó kedvvel töltjük az időt ebben az egyáltalán nem mellékes helyiségben. Tetszés szerinti motívumokkal, katalógusból vagy kedvenc fotóinkból válogatva bármit meg lehet jeleníteni a konyhator egyébknt unalmasan sorakozó ajtólapjain, még az üvegeseken is.
Mozgalmassá teszik a konyhát a változatos magasságú bútorelemek. A sikeres kompozíció titka a munkafolyamatot is figyelembe vévő praktikus kialakítás, a jó helykihasználás és a vidám színösszeállítás.
Szabályos rendben sorakoznak a magasfényű, lakkozott frontú bútor fogantyúi, a látvány mégsem egyhangú.
Extra tipp A forró lábos hőmérsékletét nem bíró munkapult szinte láthatatlan vájatai azonos méretű fémrudacskáknak adnak helyet, az ideiglenes alátét így nem mozdul el.