Valamikor, nem is olyan rég, a faltól falig beépített konyha volt az álmunk. Mostanában egyre többen valami másra vágyunk.
Sima, fényes műanyag felületek helyett valódi fából készült szekrényeket keresünk, reluxa helyett tarka vászonfüggönyökkel borítjuk az ablakokat, alumínium helyett nemesebb anyagú, réz-, öntöttvas vagy kerámiaedényeket szeretnénk használni. És szomorúan gondolunk rá, hogy néhány éve még ott porosodott a lépcső alatt a Nagyi ebédlőszekrénye, márványlappal és metszett üveges polcokkal, és Sipos néni zöldre festett konyhakredence. Elajándékoztuk vagy kidobtuk, s most súlyos pénzeket kell fizetnünk, ha hasonló darabokra lelünk az ócskapiacon vagy a kis sarki bútorüzletben.
A konyhát, bármilyen stílusban rendezzük is be, úgy kell megtervezni, hogy ne kelljen hosszú utat megtenni, ha el akarjuk rakni az elmosott edényeket, és legyen hova tenni a forró serpenyőt, amikor levesszük a tűzről. Fontos kérdés az is, hogyan helyezzük el a háztartási gépeket, például a mosogatógépet, mikrohullámú sütőt vagy a fritőzt egy olyan helyiségben, amelyben szeretnénk elkerülni a túlzott gépesítés látszatát. Azért, hogy a gépek ne vegyék át az uralmat, tegyük őket szekrénybe vagy díszítőpanelek mögé.
Egy konyha azonnal barátságosabbnak tűnik, ha legalább egy szabadon álló elemet tartalmaz: egy asztalt, konyhaszekrényt, karosszéket vagy padot. A régi konyhákban szem előtt voltak a különböző tárgyak: a kancsók, serpenyők, a mérleg és a tányérok. Nem csoda, hogy nem rejtették el őket, hiszen egytől egyig míves, szép darabokat használtak. A régimódi konyhákban és étkezőkben használjunk régi stílusú textíliákat, mert ezeknek különleges bájuk van, különösen, ha csipkével vannak díszítve. A fehér damaszt vagy vászon asztalterítő tökéletes körítés a finom porcelánholmikhoz, valamint üvegtárgyakhoz, a nyomott népies motívumok a puritánabb, rusztikusabb terítékekhez illenek. Kockás zefír nagyszerűen illik a színes, mázas kerámiaedényekhez. A konyha hangulatát kellemesebbé teszik a növények. Nyáron szedjünk mezei virágot, ősszel gyűjtsünk színes leveleket, bogyókat, télen pedig örökzöldeket. Ezeket elrendezhetjük az asztal közepére egy csoportban, vagy az egyes terítékek mellett egyesével. Készíthetünk asztaldíszt citrusgyümölcsökkel vagy almával megtöltött tálból – ezek egy tömegben csodás színfoltot képeznek.
Ha jól érezzük magunkat a konyhánkban, jól tudjuk használni, és sikerült a kedvenc tárgyainkkal megtölteni, nem érdekes, hogy mekkora a helyiség, vagy hogy milyen olcsó tárgyakat használtunk. Attól kezdve, hogy elfogyasztjuk a reggeli kávénkat, egészen a lefekvés előtti esti kakaóig, egy kellemes és egyszerű helyiség előnyeit élvezhetjük.
Még több ötlet Alice Westgate: Békés otthon c. kötetében. (Cser Kiadó)