A magyar lakáskultúrában a konyha sokszor kiemelt szerepet kap, nemcsak főzésre, tálalásra, vagy étkezésre használják, hanem – éppen a sajátos lakáskörülmények miatt – gyakran itt zajlik a család élete is.
Mindenképpen gondoskodni kell tehát az általános megvilágításáról, ami ideális esetben mennyezetre szerelt, lehetőleg lapos, lencse formájú, vagy álmennyezetbe süllyesztett, mélysugárzó jellegű lámpatest lehet. Kiválasztásukkor ügyeljünk rá, hogy a falakat, illetve a konyhaszekrény függőleges felületeit derítsük. A munkapultok világítására, amennyiben erre lehetőség van, a konyhaszekrény aljára takartan szerelt vonalvilágító lámpatest javasolható. Középen a munkapult Ebben a konyhában a középpont felett, a 90 x 90 centiméteres, függesztett négyzetbe építettek be 5 darab 20 wattos, alacsonyfeszültségű, hidegfényű halogénreflektort. Az ablak előtt/felett pedig egy 40 cm széles lapba került 4 darab, ugyanilyen lámpa.
Ez az a helyiség, ahol nem is mindig veszélytelen munka folyik, ezért szinte kötelező a tökéletes világítás, ráadásul a fénynek “étvágygerjesztő” hatással kell lennie az ételekre is, tehát “1A” vagy “1B” színosztályú , meleg fényeket használjunk. A direktfényű, szélesen sugárzó, több lámpával kialakított alapvilágítás a mozgásteret, a falakat, a mennyezetet és a bútorfrontokat teszi jól láthatóvá. A nagyobb munkapult esetében mennyezeti és fali világítás, illetve a felső szekrények alatt elhelyezett, meleg fényű kompaktfénycsövek egyaránt javasolhatók.
Külön említést érdemel az étkezőasztal. Általánosan elterjedt és jó megoldás az asztal fölé szerelt, változtatható magasságú lámpatest, amelybe vagy izzólámpát, vagy “1A” színosztályú, meleg fehér fénycsövet, kompaktfénycsövet javaslunk.