Nem csak a biopiacról szerezhetünk be organikus gyümölcsöt, zöldséget: magunk is megtermeszthetjük otthon. Így nem csak arról gondoskodunk, hogy mindig legyen otthon friss alapanyag, de abban is biztosak lehetünk, hogy tiszta forrásból származik, amit megeszünk.
Hogyan lássunk hozzá a zöldségeskert kialakításához?
1. Megfelelő hely
A zöldségeskert számára a legkedvezőbb a kert napsütötte része, ahol legalább napi nyolc órában kapnak napfényt a palánták. Sötét, árnyékos helyen nincs helye a salátának, fűszernövénynek. Fontos viszont a szélárnyék: olyan helyet válasszunk, ahol védettek a növényeink.
Gondoljunk az öntözésre és a táplálásra is, lehetőleg ne a kert másik végében legyen a csap és a komposzt – a magunk dolgát könnyítjük meg így. A helyszín felásása előtt gondoljuk át reálisan, mennyi zöldségre, gyümölcsre lesz szükségünk, mennyit tudunk megfelelően gondozni. Kezdők eleinte csak kis részt kerítsenek le a kertből. És ne feledjük: ültethetünk magaságyásokba és cserépbe is.
2. Megfelelő minőségű talaj
Az organikus kertészkedés alapja, hogy nem vegyszerezett földbe ültessük a növényeinket. A kertek nagy része mentes ezektől, vagyis jó alapról indulunk.
Nem mindegy azonban, milyen a talaj szerkezete, amibe ültetni szeretnénk, ezért érdemes ültetés előtt felmérni, mivel van dolgunk, illetve szakember véleményét kérni. És kezdjünk komposztálni: egyszerűbb, mint hinnénk. Egy-két éven belül első osztályú tápanyagot kapunk. Forgassuk át a földet a komposzttal, trágyával, ültetés után pedig ne féljünk mulcsot használni.
3. Megfelelő növények
Mint az előző pontban már utaltunk rá, nem mindegy, mit ültetünk a kertbe. Ami a nagymamánál jól érzi magát, nem biztos, hogy nálunk is szépen növekszik majd.
Az sem mindegy, hogy mit ültetünk egymás mellé – először mindenképpen kérjük szakember segítségét, vagy olvassunk alaposan utána, mely növények „jönnek ki jól” egymással.
4. Megfelelő biodiverzitás
Nagyon nem mindegy, hogy milyen növényeket ültetünk egymás mellé a kertünkbe. Némely zöldségek, gyümölcsök kifejezetten segíthetik egymás növekedését.
Vegyük például a kukorica-bab-tök hármasát: a tök nagy levelei árnyékolják, így védik a kiszáradástól a kukorica gyökereit, ráadásul természetes mulcsként működve megőrzik a talajnedvességet. A kukorica hosszú szárára felfuthat a bab, ami cserébe gondoskodik a talaj megfelelő nitrogéntartalmáról. Időnként pedig rotáljuk a növényeket, adjunk időt a talajnak, hogy újra „feltöltődhessen.”
5. Megfelelő gondozás
Most, hogy elültettük a növényeket, nincs más dolgunk, mint gondoskodni róluk. A zöldségeskert megfelelő öntözése és gyomlálása alap. Nem kell vegyszerrel védeni a kártevőktől a kertünket, megannyi bio megoldás áll a rendelkezésünkre. A gyomok ellen véd a mulcs, a kisebb állatokat apró kerítéssel tarthatjuk távol.
Megannyi bio növényvédőszer közül választhatunk, amelyek óvnak a rovaroktól és kártevőktől. Sokat tehetünk a megfelelő növénytársítással is: a fokhagyma például igazi jolly joker, véd a fonálférgek, földibolhák, krumplibogarak és szürkepenész ellen, a levéltetvek elleni védekezésben a fehérüröm, fodormenta lesz segítségünkre. Az élénk színű virágok pedig elüldözik a rovarok nagy részét. Ne feledjük, az állatvilág tápláléklánca is a biokertünk növekedését segíti, a levéltetvek a katicák kedvenc csemegéi, a békáké pedig a csigák – mind a kertünket védik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!