Bár valójában inkább egy városi kertésznek tartom magam, akiben nagyobb a lelkesedés, mint a valódi tudás, mégis minden év tavaszán újult örömmel kezdem a kerti szezont. A héten épp a magültetés lesz nálam porondon – erről osztom meg tapasztalataimat, hátha másnak is segítenek.
Azt hiszem, összességében nem lehet panaszunk az eddigi idei időjárásra. Sokat süt a nap, már a bokrokon feltűnnek a levélkezdemények, sőt van, amelyik már virágzik is. Mindemellett a kertészeti boltokban, az üzletekben és a virágárusoknál is megjelentek a virág-, fűszernövény- és konyhakerti magok, amelyekből én is szereztem be néhányat.
Bár mikrozöldeket neveltem már magról, jellemzően palántákat vásároltam ez idáig a láda- és emeltágyasunk növénykollekciójába. Idén azonban virágmagokat és fűszernövényeket tervezek ültetni, melyeket eleinte a szobában nevelgetek majd.
A héten tehát nagy magültetést rendezek – összegyűjtöttem néhány tudnivalót e témában.
Magról palántanevelési kisokos
Először is magot megbízható forrásból vásároljunk, avagy mindenképpen tudnunk kell, hogy egészséges, fertőzésmentes növénytől származik.
Ezután készítsük elő a magültetéshez szükséges eszközöket!
Az ültetőközeg mindenképpen palántaföld legyen, ugyanis természetesen ez a legalkalmasabb a magvetéshez.
Palántázó poharaink lehetnek újrahasznosított, előtte szorgosan gyűjtött tejfölös poharak vagy akár régi tojástartók is például, de kaphatók lebomló ültető tálcák, cserepek is. A magam részéről ajánlom, hogy például egyszerű csomagolópapírból készítsünk magunknak. Ehhez szükséges még WC papír guriga, mely alapul szolgál. A kb. A/4-es méretre vágott, fekvőhelyzetű papírlapot hajtsuk félbe, tekerjük a guriga köré, alól hajtsuk félbe, hogy kialakítsuk a papírpoharunk alját. Miután elkészültünk, vegyük ki a gurigát. Persze, ha ebből a mindennapi újrahasznosítható dologból összegyűjtöttünk eleget, akár félbe vágva szintén lebomló ültetőhöz juthatunk.
A föld behelyezése után a magokat hintsük el a felületen és takarjuk be finoman vékony földréteggel. Szórófejes flakonból nedvesítsük majd a földet.
Szeretik majd a meleget, 22-25 fok körül is. Fényre leginkább a zöld hajtások megjelenése után lesz jobban szükségük. Ilyenkor már a kissé hűvösebb hőmérséklet is megfelelő.
Ha kihajtanak a kis magoncok, átültethetjük őket, ha lebomló tartóba tettük, akkor azzal együtt. Igyekezzünk kíméletesen bánni kis növénykéinkkel, és a locsolást se vigyük túlzásba, mert könnyen befülledhetnek magjaink.
Egyébként pedig permetezgessük őket vízzel, figyelgessük a fejlődésüket és leljük örömünket bennük!