Nemcsak a tél végi vitaminéhségünket csillapíthatják, hanem a zöld iránti vágyunkat is. És még a gyors sikerélményt is garantálják.
1. Magok és edények
A kártevők ellen kezelt kerti vetőmag étkezési célra nem alkalmas! Kifejezetten csíráztatásra ajánlott, ellenőrzött forrásból származó hántolatlan magvakat bioboltban vásárolhatunk. Népszerű a búza, az árpa, a köles, a (mungó)bab, a lencse, a csicseriborsó, a napraforgó, a lucerna, a retek, a zsázsa, a brokkoli és a mustár. Minden edény megfelel, ha lehetővé teszi az öblítést, továbbá nem alumíniumból vagy rozsdásodásra hajlamos fémből készült.
2. A csíráztatás menete
Ha nem akarunk áldozni speciális csíráztatótálra, megteszi egy széles szájú befőttesüveg is. Tegyük bele az átválogatott, leöblített magokat, és öntsünk rájuk annyi vizet, amennyi ellepi őket. Miután jól megszívták magukat, öntsük le róluk a vizet az edény kilyuggatott fedelén át vagy a szájára kötözött függönyanyagon keresztül. Ezután állítsuk az edényt világos, meleg, de közvetlen napsütéstől védett helyre. Naponta 2-3 alkalommal öblítsük át a magokat kézmeleg vízzel, hogy nedvesek maradjanak. Így 24-48 óra elteltével előbújnak az első világos hajtások. Az öblítéseket mindaddig folytassuk, amíg a csírák el nem érik a kívánt nagyságot.
3. Betakarítás, felhasználás
Az első zöld levélkék megjelenése után – a csíranövényektől függően 2-4 nap múlva – már „arathatunk”. Az egy-két hetes, 5-6 cm magas csírák intenzívebb aromájúak, mint a fiatal hajtások. Az edényből kivett csírákat öblítsük le hideg vízzel, majd csepegtessük le. Nyersen hasznosulnak a legjobban: felhasználhatók salátákhoz, zöldségköretekhez, tészta- és tojásételekhez, vagy egyszerűen kefirbe, szendvicskrémbe keverhetők, vajas kenyérre szórhatók. A hüvelyesek csíráját wokos zöldséghez forgathatjuk. A megmosott, leszárított csíra 1 hétig eláll a hűtőben.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!