A szapora korai hagymás virágok átmeneti talaj takaróként is beválnak.
Bokrok alatt, fák tövében és a gyepben rövid időn belül meghonosodnak a csoportokba ültetett hagymás növények, persze csak akkor, ha a visszahúzódásuk utáni nyugalmi szakaszban nem bolygatjuk őket.
A hóvirág és a krókusz emberi beavatkozás nélkül is hamar terjed, mert a hangyák szorgosan szertehordják apró magjaikat. Tőosztással azonban jelentősen felgyorsíthatjuk a folyamatot.
Hóvirág esetén az elnyílt, de még zöld csomókat ássuk ki, majd óvatosan válasszuk szét az ujjainkkal, hogy ne okozzunk sérülést. Ezután úgy ültessünk el csoportokba (3-10 hagymát, egymástól 15-20 cm távolságra), hogy a korábbi mélységbe kerüljenek.
A krókuszok közül a lendületesen terjeszkedő illír sáfrány (Crocus tommasinianus) lombját hagyjuk meg, mert így több tápanyagot tud gyűjteni a gumónak a következő virágzáshoz. Ezért a sáfránnyal beültetett gyepet csak a levelek sárgulása után szabad lenyírni.
A szőnyeget alkotó téltemető (Eranthis hyemalis) olyan sűrűn fejleszt fiókhagymákat, hogy az új növénykék idővel már nem tudnak rendesen gyökeret ereszteni, ezért egyre szerényebb a telep virágzása. Ha ezt tapasztaljuk, időszerű a tőosztás. A szintén kis fiókhagymákkal szaporodó örmény gyöngyike (Muscari armeniacum) árnyékban is jól érzi magát, és hamar szőnyeggé áll össze. Tömegesen nyíló kék fürtös virágaival a fák alatt csordogáló patak képzetét kelti a szemlélőben.
Tudta?
A hóvirág botanikai nevének (Galanthus nivalis) első tagja a görög tej (gala) és virág (anthosz) szavak összetétele. A latin nivalis jelentése: havas, hóban termő. A növény magyar elnevezését valószínűleg Benkő József (1740–1814) erdélyi tudós alkotta.
Szakértőnk tanácsa
Szabó József kertépítő, Kert-Építés Kft.:
„A hagymásokat a kert frekventáltabb részeire ültessük, hogy virágaik mindig szem előtt legyenek. Árnyékos és napos helyre valókat egyaránt találunk a kínálatban. Amennyiben a kevésbé dekoratív lombokat elnyílás után idejekorán levágjuk, a jövő évi dús virágzás érdekében foszfor-, kálium-, magnézium- és kalciumtartalmú készítményekkel gondoskodhatunk a földben maradó hagymák táp anyag-utánpótlásáról.”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!