Nem csak az otthonunkat dekorálják, de számos más előnyünk is származhat a szobanövényekből. Bár az egészségünkre gyakorolt hatásuk vitathatatlan, a beltéri levegő tökéletessé varázsolása nem olyan egyértelmű, mint azt elsőre gondolnánk – mutat rá egy nemrég készült brit kutatás.
Szebbé teszik az otthonunkat, behozzák a természetet a négy fal közé, jó hatással vannak a mentális egészségünkre és még az alvás minőségét is javítják – vitathatatlan, hogy a szobanövények neveléséből csupa jó származik, mindezt pedig számtalan kutatás is bizonyította már.
Az egyik legelterjedtebb ezek közül az azóta is sokszor emlegetett 1989-es NASA által publikált tanulmány, amely szerint bizonyos szobanövények, mint az anyósnyelv, a vitorlavirág vagy a fikusz rendkívül erős levegőtisztító hatással bírnak – mindezt azonban egy apró méretű zárt kamrában tett vizsgálat során állapították meg. Más kutatások szerint a szobanövények segítségünkre lehetnek a beltéri levegőben lévő káros gázok, például a formaldehid eltávolításában.
Mindkét eredmény igaz részben – mutat rá erre egy nemrég készült brit tanulmány. A kutatás során azt vizsgálták, hogy bizonyos növények milyen hatással vannak levegő minőségének javítására, azon belül is az okostelefonok töltése közben keletkező szén-dioxid-kibocsátásra. Az eredmény szerint a legtöbb szén-dioxidot a nyílgyökér (más néven: imádkozógyökér) távolította el a levegőből: 24 óra alatt 14%-kal csökkentette a szintjét. A számítások szerint összesen nagyjából 30 (!) nyílgyökérre lenne szükség ahhoz, hogy tökéletesen semlegesítsen egyetlen okostelefon töltéséből keletkező szén-dioxid mennyiséget.
Mivel a kísérlet ellenőrzött körülmények között zajlott, nehéz megmondani, hogy az otthonunkban tartott nyílgyökér és más növények valóban hatékonyan tisztítják ott is a levegőt, hiszen a lakásunk több esetben is különbözhet egy „lezárt kamrától” – mutat rá az American Lung Association. A szobanövények tehát valóban jó hatással lehetnek a levegő minőségére, ám tökéletessé valószínűleg nem varázsolják azt – a hangulatunkat és az otthonunkat azonban bizonyítottan igen!