Frissítenek, egészségesek és nagyon tavasziak: itt az ideje, hogy másképp tekintsünk a vadon termő virágokra, növényekre.
A zöldségek és gyümölcsök már ismerősek lehetnek valamennyi konyhakertész számára: gondosan nevelgetjük őket, cserébe pedig ízletes és tápláló finomságokkal lepnek meg bennünket. Hasonlóan a fűszernövényekhez, amelyek ültetésekor már az ízekre gondolunk, amelyekkel még különlegesebbé és zamatosabbá varázsolhatjuk ételeinket.
Időről időre azonban olyan vadon termő növények is életre kelnek kertünkben, akikkel nem számoltunk, és akiket gaznak hiszünk és kigyomlálunk. Ne tegyük! Mi több, ismerjük fel őket és vigyük inkább a konyhánkba. Esetleg kerüljön belőlük a tányérunkra! De miért járunk így jobban? Következzenek Beh Mariann kertészmérnök szuper javaslatai és tanácsai Bazsalikomos kertjéből.
Vértisztító és emésztést segítő csodafőzet
Kezdjük a forrázatokkal, hidegen áztatott frissítőkkel. Kedvenc tavaszi gyógyteám csupa friss alapanyagokból áll. Az ásványos ízű csalánból, a ciklámen virágaival bókoló piros árvacsalánból, pitypang levélből, zsenge kakukkfűből. Mind a négy alapanyagból egy-egy maréknyit szedek és apróra vágom (de egészben is hagyható).
Először hideg vízzel átmosom, mert így nem égnek majd meg hajtások, levelek. Utána 0,5 liter 90-95 fokos vízzel leöntöm, 15 percig áztatom, majd leszűröm. A friss alapanyagokból készített forrázat sokkal világosabb színű, íze kevésbé intenzív, mint a szárított alapanyagból készített.
Ez a keverék erősíti a szervezet ellenálló képességét, vértisztító hatású, segíti az emésztést, serkenti a nyirokkeringést. Szívesen készítek hidegen áztatva frissítő italokat, nagyon jól esik napközben ezeket az ízesített üdítőket inni, ahogy egyre melegednek a nappalok.
Frissítő csodaital
A különböző mentafajtákból, rozmaringból, babérlevélből készített ,,tea” nálam nagyon bevált ízkombináció. Ez a keverék készíthető friss és szárított fűszernövényekből is, bár én tavasztól őszig mindig a frissre esküszöm! A friss alapanyagokból egy-egy marékkal egy 1 literes kancsóba teszek, felöntöm vízzel és 12 órára a hűtőbe rakom. Én frissen facsart narancs levével szeretem a legjobban, de tehetünk bele citrom- vagy narancskarikákat, szeletelt uborkát és fagyasztott gyümölcsöket is.
Ételeink fűszerei
A vadontermő, ehető növényeket a konyhában is minden nap felhasználom. A tavasz fűszere számomra a ropogós medvehagyma levele, virága, termése (tartósítva is nagyon izgalmas), az ízletes zamatos turbolya levelei, az ánizsos illatú közönséges édeskömény hajtásai.
Na meg persze minden újult erővel előbújt fűszernövény a kertünkben: citromfű, borsmenta, tárkony is egyre többször kerül a tányérunkra.
Minden este készítünk egy salátát, melyben a tyúkhúr édes hajtásai, a pásztortáska diós ízű levelei, kisebb pitypang levelek és sok-sok friss fűszer kerül, na meg zsenge fokhagyma, ami szerintem ilyenkor a legfinomabb.
A konyhakertből nagyon szeretem a hónapos retek levelét, melyből pesztó és főzelék is készíthető, de a földből frissen kihúzott répa levele sem megy kárba, ebből frissen, apróra vágva szórunk a rántottára vagy a vajas kenyérre, ízesítjük vele a húslevest vagy a köreteket.
Bár az ibolya már elvirágzott, a vadon termő növények és az ehető virágok közül lehet használni a tyúkhúr apró, csillag alakú virágait, a pitypang napsárga virágszirmait, a medvehagyma különleges virágait, a most nyíló rozmaring virágokat, a piros árvacsalán ajakos virágait, vagy a hamarosan nyíló rózsa-, akác-, bodza-, hársvirágokat.
Imádom a fűszer- és gyógynövények virágait is, egyik kedvencem a zsályavirág, amely kékes lila színű, virágos-fűszeres ízű és nagyon-nagyon szép!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!