Széles fajtaválasztékuknak köszönhetően sokféle funkciót betölthetnek kertünkben ezek a messziről jött örökzöldek.
Nem mindenhova ültethető a tuja
Sövény telepítése előtt nem árt megismerni a helyi építési szabályzatot, mert egyes települések önkormányzati rendelete értelmében a lakó-, üdülő- és külterületeken (pl. szőlőhegyen is) kerülendő a tájidegen tű- és pikkelylevelűek ültetése. Tuja helyett jó választás a hazánkban honos tiszafa és boróka, a lomblevelű örökzöldek közül pedig a pirosan kihajtó leveleivel külön álló cserjeként is dekoratív korallberkenye és a szintén fehér virágú, tetszőleges formákra nyírható babérmeggy.
Funkció és hely szerint
A faiskolák gazdag tujakínálatából a termet, növekedési erély és habitus figyelembevételével ajánlott kiválasztani a céljainknak leginkább megfelelő fajtákat.
Belátás elleni takaráshoz ideálisak a gyors iramban magasra törő sövény- és oszlopos tuják, míg kertrészek elválasztásához vagy kocsibejáró mellé megfelelnek a lassabban növő, alacsonyabb fajták is.
A csoportosan ültetett kúszó tuják díszítő funkciójuk mellett szükség esetén megfogják vagy gyep helyett takarják a talajt, és gátolják a gyomosodást.
Kisebb telkekre, sziklakertbe, dézsába, balkonládába kiválóak a kimondottan lassú növekedésű és szabályos alakjukat nyírás nélkül megtartó törpetuják.
Változatos formák
Forma tekintetében találhatunk köztük oszlopos, gömb, kúp és magastörzsű változatokat, színpalettájukat pedig a különféle zöld árnyalatok mellett aranyló sárga és ezüstös kék tónusok tarkítják.
Hogyan gondozzuk a tujákat?
Származási helyük szerint két fő csoportot alkotnak. A keleti tuja (Thuja orientalis) szívósabb és jobban tűri a szárazságot, de ducibb, mint a csapadékos vidékekről származó karcsú nyugati rokona (Th . occidentalis).
Tujáink egészségét a klímaváltozás közepette is megőrizhetjük, ha rendszeresen tápanyaghoz juttatjuk őket, és fagymentes napokon sem feledkezünk meg az öntözésről. Az elhalt, bebarnult belső részeket távolítsuk el, permetezzünk a kártevők ellen, és a tömörebb ágrendszer érdekében időnként vágjuk le a fák felső harmadát.
Tudtad?
Szoliternek és nyíratlan sövénynek is kiváló a karcsú, oszlopos termetű malonyai tuja (Thuja occidentalis ’Ma lonya na’). Ezt a 6-8 m magasságot elérő, közepes növekedési erélyű fajtát 1913-ban nemesítette gróf Ambrózy-Migazzi István, a Malonyai és a Jeli Arborétum alapítója.