Egyre hidegebb az idő, de ez ne vegye el a kedvünket: űzzük el a borongós napok szürkeségét a szezon legszebb cserepes virágaival!
Fontos, hogy fagymentes időben menjünk vásárolni, és egészséges levelű, ép példányokat válasszunk, amelyeken sok a bimbó. Új szerzeményeinket gondosan becsomagolva szállítsuk haza, hogy ne fázzanak, illetve sérüljenek meg, otthoni elhelyezésükhöz és gondozásukhoz pedig vegyük figyelembe az adott faj igényeit.
Általánosságban elmondható, hogy a télen virágzó szobanövények nehezen viselik a meleget és a száraz levegőt, továbbá nem kedvelik az árnyékos környezetet.
A ciklámen és az azálea jól érzi magát a hűvös, kb. 15 fokos ablakközben, a páraigényes orchideák inkább a konyhába vagy egy ablakos fürdőszobába kívánkoznak.
A mikulásvirág – amely valójában módosult felleveleivel gyönyörködtet – a keleti ablak közelségét kedveli.
Világos, huzatmentes helyen a karácsonyi kaktusz szinte mindent kibír, de az edényét nem szabad mozgatni vagy forgatni, mert ledobálja a bimbóit. A túlöntözés elpusztíthatja kedvenceinket!
Tapintással ellenőrizzük a cserépben levő föld nedvességét, és csak szükség esetén locsoljunk. A hideg csapvizet hagyjuk szoba-hőmérsékletűre melegedni. A mészre érzékeny azáleának felforralt, majd lehűtött vizet adjunk. A levegő páratartalmát fokozó és a növényeket felüdítő permetezéshez is lágy vizet használjunk, ez nem hagy csúf foltokat pl. a flamingóvirág és a kamélia fényes levelein.
Flamingóvirág (Anthurium andreanum): vázában is tartós
Mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima): érzékeny a huzatraKarácsonyi kaktusz (Schlumbergera): sok színben virít
Azálea (Rhododendron simsii): ontja a virágokatSzobaciklámen (Cyclamen persicum): hűvös helyet kíván
Kamélia (Camellia sinensis): elegáns örökzöld szépség
Lepkeorchidea (Phalaenopsis): könnyű gondozni