Kerttervezés esetén egyáltalán nem csak sík terepben gondolkodhatunk. Megmutatjuk, milyen tanácsokat érdemes megfogadni, és milyen tényezőket kell szem előtt tartani a teraszos kert kialakításakor.
Beépítetlen telek esetén a ház padlóvonalának kijelölésekor egyfelől törekedjünk arra, hogy se elszállítani, se hozatni ne kelljen földet, másfelől, hogy a kert a nappali kiterjesztése legyen a szabadba, vagyis ne legyen se túlzottan kiemelve, se besüllyesztve. Ezekre tekintettel határozzuk meg a terasz szélességét és hosszát. A különböző síkok támfallal, rézsűvel köthetők össze, a síkok közötti átjárás rámpával, lépcsővel oldható meg. Feltöltés esetén a munkát rétegesen végezzük, és a rétegeket tömörítsük.
A támfal kevés helyet vesz el a kertből és jó térplasztika. A házhoz és a burkolatokhoz illően készülhet hagyományosan, szárazon rakott terméskőből, de monolit betonból, flórakosárból, farönkből, gabionból és terméskővel burkolt acélszerkezetből is. A tövébe telepített bokrok, a tetejére ültetett és a rá felfuttatott növények mind oldják az épített elem ridegségét. Gyepes rézsűnél a nyírhatóság miatt célszerűek a legömbölyített élek. Azt is vegyük számításba, hogy rézsűnél gondoskodni kell az öntözésről és a fenntartásról. Sziklakert kialakításánál nagyobb köveket süllyesszünk be a földbe, majd ültessünk talajtakaró növényeket, amelyek legyökerezve megfogják a talajt. Rámpánál és lépcsőnél a legegyszerűbb gyepes kialakítás mellett szóba jöhet farönkből, zúzalékból, vasúti talpfából kialakított megoldás is.
Fontos, hogy a burkolt felület nyirkos, nedves időben is csúszásmentes legyen. Lépcsőnél kényelmes fokokat tervezzünk! Minél hosszabb a belépőfelület, annál rövidebb fellépőket alakítsunk ki.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!