Beköszöntött a jó idő! Ne hamarkodjuk el a védőtakarások teljes eltávolítását, hiszen még előfordulnak késői, illetve éjszakai fagyok, amelyek kárt okozhatnak a növényekben.
Esedékes metszések
A fagyveszély elmúltával megmetszhetjük a rózsákat. A népi hagyomány szerint ennek akkor jön el az ideje, amikor virágzik az aranyvessző. A bokorrózsát kb. 45 cm magasságig, a törzses rózsát a szemzés fölött, a futórózsa oldalhajtásait az 5. szemig kell visszametszeni. Használjunk éles és tiszta rózsametsző ollót.
A levendulát és a hangát az elfásodott rész fölött sövényvágó ollóval nyírjuk meg.
A hortenzia ágait a talaj fölötti szintig szintén erősen visszavághatjuk. Más fajok metszésével várjunk májusig!
Ágyások előkészítése
A veteményes- és a virágoskertben akkor lazítsuk fel a talajt, amikor nem túl nedves. A felásott ágyásokra és a bokrok tövébe terítsünk komposztot: javítja a talaj szerkezetét és gondoskodik a tápanyag-utánpótlásról. Keverjünk hozzá egy kevés tehéntrágyát, hogy biztosan elegendő szerves tápanyaghoz jussanak a növényeink.
Vetés és ültetés
Megkezdhetjük a hidegre érzékeny zöldségfélék, fűszer- és gyógynövények, valamint nyári virágok beltéri magvetését. Fólia alá, illetve enyhe időben szabad földbe is vethetünk céklát, bimbós kelt, bokorbabot, fejes salátát, hónapos retket, sárgarépát, zöldborsót vagy zöldhagymát. Duggathatunk vörös- és fokhagymát, ültethetünk burgonyát, csicsókát.
A hónap végéig fejezzük be a sövények, cserjék, lombos fák telepítését.
Tálban, ládában előhajtathatjuk a nyáron virágzó dália, begónia és kannavirág gumóit, így a szezonban hamarabb gyönyörködhetünk a virágjukban.