A krókuszokról mindenkinek a tavasz jut eszébe, pedig léteznek ősszel virágzó fajok is, amelyek szinte a semmiből bukkannak elő a sziklakertben, fák alatt, cserjék tövében vagy a gyepben.
Lila virágszőnyeg
A természetjárók ilyentájt megcsodálhatják, hogy a nedves, nyirkos réteken, hegyi kaszálókon tömegesen nyíló őszi kikerics szinte lilára festi a tájat.
Kikerics vagy krókusz?
Az őszi kikerics (Colchicum autumnale) lilás rózsaszín vagy fehér virágaival a krókuszokra emlékeztet, de azoktól könnyen megkülönböztethető: míg az augusztus végétől októberig virágzó kikericsnek hat porzószála van, a krókuszoknak csak három. Az őszi kikerics további ismertetőjegye, hogy hosszú és fényes levelei csak tavasszal fejlődnek ki.
Ültetési tudnivalók
Az őszi kikericset napfényes vagy részint árnyékos, tápanyagban gazdag helyre telepítsük. Edénybe való ültetéskor friss virágföldet és a megfelelő vízelvezetést biztosító cserepet, illetve ládát használjunk! A fellazított talajba készítsünk a kikericshagymák magasságánál háromszor mélyebb gödröket, és hagyjunk közöttük kb. 10 cm-es távolságot. Ezután a hegyes csúcsukkal felfelé behelyezett hagymákra töltsünk földet, és öntözzük meg.
Az elvirágzott hagymák fokozatosan visszahúzódnak a föld alá. Mivel teljesen fagytűrőek, gond nélkül átvészelik a telet, és felesleges bolygatni őket – akár évekig helyben maradhatnak. Tavasszal az első meleg napsugarak majd előcsalogatják a leveleiket, amelyekkel erőt gyűjtenek az őszi virágzáshoz. Gyepbe ültetés esetén épp ezért várni kell a fűnyírással, amíg a kikericsek levelei elsárgulnak.
A lusta hobbikertészek nagy örömére az őszi kikerics föld és víz nélkül is képes virágozni. Egyszerűen tegyük egy meleg, napfényes ablakpárkányra a hagymákat, és rövidesen virágokat hoznak! Ezután ültessük el őket pl. lombhullató cserjék tövébe, hadd szaporodjanak.
Kedveli a társaságot
Az őszi kikerics – akárcsak a krókuszok – foltokban érvényesül a legszebben. Edénybe is többedmagával telepítsük! A kertben jól mutat más ősszel virágzó kerti növényekkel, pl. erdei ciklámennel, törpe dáliával és őszirózsával együtt.
Vigyázat: mérgező!
Az őszi kikerics egy ókori kisázsiai városról, a méregkeverők hazájának tartott Kolkhiszról kapta tudományos latin nevét (Colchicum autumnale). A legenda szerint Médeia, a kolkhiszi király leánya egyszer kilenc éjszakán át gyűjtött hegyi virágok felhasználásával kavart bájitalt apósa megfiatalítására. Ennek a földre hullott cseppjéből sarjadt a kökörcsin, amelynek minden része erősen mérgező.