Kevés fény, száraz szobalevegő és hideg huzat – csak néhány olyan tényező, amelyek miatt egy kicsit extrább törődést igényelnek téli hónapokban a szobanövényeink. Hálásak lesznek érte!
Óvatosan a túl sok vízzel!
Minden növény igénye más és más, ám télen mindezek felülíródnak a környezeti tényezők miatt. Míg a nyári melegben hamarabb elpárolog a felesleges víz, addig a hűvös, rövidebb nappalokból álló téli napokon ez kevésbé valósul meg. Emiatt gyakori hiba lehet a túlöntözés. Ha nem csökkentjük a folyadék mennyiségét és pótlásának gyakoriságát, a felgyülemlő pangó vízben a növény gyökerei rothadásnak indulhatnak, emiatt pedig rövid időn belül el is pusztulhat. Inkább hagyjuk kiszáradni a földjét két öntözés között!
Téli álom
A téli hónapokban a legjobb, amit tehetünk a növényeinkért, ha hagyjuk őket pihenni és regenerálódni. Az átültetéssel várjunk tavaszig, ahogy tápoldatozni sem szükséges ebben az időszakban.
Engedjünk utat a fénynek!
Télen rövidebbek a nappalok, ami miatt kevesebb fényt kapnak a szobanövények is. Ha pedig hamarabb behúzzuk a függönyt vagy leeresztjük a redőnyt a hideggel szembeni védekezés miatt, akkor növényeink fényhiányban szenvedhetnek. A sötét, félhomályos szoba a legtöbb növény számára igazi büntetés.
Párásítás fontossága
Télen a fűtéssel együtt jár, hogy szárazzá válik a lakás levegője, ami a szobanövényeink egyik legnagyobb ellensége. Fontos tehát, hogy párásítsunk, amihez többféle bevált módszert lehet alkalmazni: helyezhetünk egy vízzel teli bögrét a radiátorra vagy szórhatunk a növények földjére agyag granulátumot – mindkettő bevált módszer.
Szellőztessük óvatosan!
Ha növényeink az ablak közelében kaptak helyet és akár csak pár percre is, de -10 fokos hideg levegőt kapnak egy-egy szellőztetés alkalmával, könnyen megfázhatnak. A hőmérséklet hirtelen változását egyik növény sem viseli el! Ha télen szellőztetünk, először vigyük a növényeket egy huzattól védett helyre.