Kiégett a sövény a nyári forróságban vagy csak kicsit színesebbé szeretné tenni? Megmutatjuk hogyan!
A sövényeket azért ültetjük, hogy megakadályozzuk a belátást vagy eltakarjunk egy csúnya házfalat, illetve térelhatárolónak is szoktuk alkalmazni. A sövénysorokba a növényeket viszonylag sűrűn ültetjük, így zárt növényfalat kaphatunk. De mi alapján tudunk választani?
A sötét vörös levélszínnel rendelkező közönséges borbolya (Berberis thunbergii) az egyik legszebb borbolya fajta. Erősen tövises növény, a betolakodókat hátráltatja a kertbe jutásban. Az előző fajtához képest lassabban fejlődik.
Erős növekedésű cserje az aranyfa (Forsythia intermedia), aminek vastag, robusztus ágrendszerét célszerű gyakran nyírni. Az ültetés után érdemes húsz centiméterenként elágaztatni, különben a sövény alja nem lesz elég dús. Mivel nem túl sűrűn ágazódik el magától, gyakran kell metszeni – viszont a virágzása a metszetlen bokrokéhoz képest szerényebb lesz.
A japán kecskerágó (Euonymus japonicus) télizöld, felfelé törő növekedésű növény, sötétzöld vagy sárgatarka fajtáit ültethetjük. Régebben elterjedt sövény volt, ma már növényvédelem nélkül nem tartható: lisztharmat vagy a kecskerágó-pajzstetű károsíthatja.
Kifejezetten jó telekhatároló cserje a tűztövis (Pyracantha coccinea). A virágok és a színes bogyók az idősebb ágrendszeren fejlődnek, ezért a metszett sövény is szépen díszít terméseivel. Narancs/piros és piros/vörös fajtái vannak, amik közül talán az egyik legszebb és legnépszerűbb gyors növekedésű, a piros bogyójú ’Mohave’, aminek élénk, fényes levelei vannak.
Az egyik legrégebben alkalmazott sövény a kereklevelű fagyal (Ligustrum ovalifolium). A télen-nyáron zöld növény könnyen vágható, és mindenhol szépen díszít. Télen csak erős fagy hatására hullik le a lombja.
A törökmályva (Hibiscus syriacus) elsősorban nyáron díszít nagy, tölcséres virágaival. Nyíratlan sövénynek talán ez a legalkalmasabb, mert így a virágzásában is gyönyörködhetünk. Ha tavasszal visszavágjuk, bővebb bimbóképzést érünk el, mert az éves hajtásokon virágzik. A beporzó rovarok és lepkék kimondottan szeretik.
Kiválóan alkalmas sövénynek a törpeorgona (Syringa microphylla) is, aminek kis levelei szépen rajzolt lombfelületet alkotnak. A metszést nyáron az elvirágzását követően érdemes kezdeni. Alacsony sövénynek is ültethető.
A vérborbolya (Berberis ottavensis) egy tövises, bordós levelű növény. Az erősen növekedő hajtásokon a többi borbolyához képest nagy, hamvas levelek fejlődnek. Virágzása nem feltűnő, ilyenkor a növény – rövid ideig – kellemetlen szagú. Lisztharmat károsíthatja, de ez a betegség sosem pusztítja el.
A mediterrán megjelenésű puszpáng (Buxus sempervirens) hazánk egyik kedvelt, lassan növekvő cserjéje. Nagyon jó szárazságtűrő, télizöld levelű növény, évtizedek alatt nő meg 2-3 m magasra. Újabban sajnos a selyemfényű puszpángmoly eszi le leveleit, és gyakran el is pusztíthatja a növényt. Ez utóbbi kártétel miatt növényvédelemre van szüksége.
A sövénynövények ültetéséről, ápolásáról és metszéséről további hasznos tanácsokat ezen a linken talál.