Sok lombhullató fa csodás színekbe öltözik, mielőtt önként vagy a szél unszolására megválik egyre lengébb levélruhájától.
A kert örökzöld háttérnövényei még inkább kiemelik elképesztő árnyalataikat, amelyek a klorofill lebomlása során képződő vegyületeknek köszönhetően alakulnak ki. Bizonyos fafajok évről évre ragaszkodnak valamely tónushoz, míg mások az időjárástól függően váltanak sárgára vagy vörösre.
A japán (más néven ujjas) juharnak számtalan variációja létezik, melyek mérete, színe és alakja nagyon különböző lehet. Érdekességük, hogy a vörösesen kihajtó, nyáron zöld változatok őszre sárgásak-vörösek lesznek, a bordók viszont kizöldülnek. Girbegurba, gyakran elágazó törzsük a téli hónapokban levélzet nélkül is mutatós.
A japánkertekből jól ismert, magasba törő Acer palmatum lombhullásig jellemzően rozsdás vagy bordó árnyalatokban tündököl. E törzsfaj díszes változata, a 2 méternél ritkán magasabb, csüngő ágú Acer palmatum „Dissectum” ideális kiskertekbe. Finoman szeldelt leveleinek zuhatagát az ősz élénk narancssárgára festi.
Arborétumokban, közparkokban is díszlik, és jól tűri a városi levegőt a legyezőre emlékeztető, párhuzamos erezetű leveleiről könnyen felismerhető páfrányfenyő (Ginkgo biloba). A kúp alakú koronát nevelő fa lassan nő, ezért sokáig a teraszon is tartható egy nagy edényben. Ősszel szinte varázsütésre színeződik aranysárgára a lombja, majd rövidesen lehullik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!