Kecses formájukkal, finoman fűrészelt szélű leveleikkel, bársonyos szirmaikkal és elbűvölő illatukkal romantikus hangulatot teremtenek a lakásban és a kertben egyaránt nevelhető miniatűr rózsák.
Kicsiny bokrok – nagy öröm
Az eredetileg kültéri miniatűr rózsákat a magas fajtákból szelektálták. Virágszínük ugyanolyan változatos, mint teljes méretű társaiké, ám oltott testvéreikkel ellentétben alig igényelnek gondozást. Általában igen lassan fejlődnek, és a legnagyobbak is csupán fél méter magasra nőnek. Tarthatók konténerben, de szegélynek és sziklakertbe is ültethetők. Takarással ez erős fagyokat is átvészelik. A virágok elnyílása után a bokrokat elegendő fazonírozni, majd a metszést késő ősszel, a másodvirágzás után célszerű megismételni.
Gondozási tanácsok
A kertben mindig napos helyet válasszunk rózsáink számára. A jól beöntözött ültetőgödör aljára szórjunk komposztot, majd a beállított tövek köré a rózsák igényeinek megfelelő földkeveréket. (Gazdaboltokban, kertészeti árudákban kis zsákos kiszerelésben is kapható rózsaföld.) Az apró bokorrózsák között hagyjunk 30 cm távolságot. A begyökeresedés kezdetén nem árt, ha kissé felkupacoljuk a talajt, amely így a gyökér környékén jobban megtartja a nedvességet. A talaj nedvességtartalmát mulcsozással (fenyőkéreg kiszórásával) is megőrizhetjük. Fontos, hogy gyakran locsoljunk, de kerüljük a túlöntözést. Az öntözővízhez folyékony rózsatápot keverhetünk, az utasításnak megfelelő mennyiségben.
A beltéri tartásra ajánlott, max. 30-40 cm-esre megnövő minirózsákat ajánlatos azonnal átültetni a műanyag cserépből egy kb. 15 cm átmérőjű edénybe. Nyugati vagy déli ablakban lesz a legjobb helyük, de a lakás más pontján is elhelyezhetők, amennyiben elég fényt kapnak.
A fényhiánytól a levelek sápadttá válnak, alacsony páratartalmú helyen pedig megsárgulnak, hullani kezdenek. Kerüljük a túltrágyázást, mert a gyökerek hamar kinövik a helyüket. Két öntözés között hagyjuk a talajt kissé kiszáradni. Ha a cserepet sóderrel borított tálcára állítjuk, megnövelhetjük a párolgási felületet, továbbá elkerülhetjük, hogy a virágcserép alja vízben álljon. Nyaralás idején a virágföldbe dugott műanyag palackkal gondoskodhatunk a folyamatos nedvességpótlásról.
A szobai rózsák érzékenyebbek a kertben nevelteknél. A foltos vagy beteg leveleket azonnal távolítsuk el, a tetveket pedig próbáljuk enyhe vízsugárral lemosni. A lemosást 3 naponta ismételjük meg, ameddig szükséges.
Dekorációs ötletek
A hosszabb virágos hajtásokat egyesével kis vázákba vagy szép formájú üvegedényekbe tehetjük, a névnapi vagy születésnapi asztalt cserepes minirózsákkal díszíthetjük. Később ezek kikerülhetnek a balkonra vagy a kertbe. Általában a nagyobb virágú fajták jobban alkalmazkodnak a kinti körülményekhez.