Idén Franciaország nyerte el a rangos Európai Zöld Városok Díjat, amit immár második alkalommal hirdettek meg. Le Jardin Extraordinaire elnevezésű francia projekt keretében egy régi kőfejtőt alakítottak át jóléti közparkká.
A Le Jardin extraordinaire, azaz Nantes 101. parkja igazi zöld látványossággá vált. Az egykori Miséry kőbánya rendkívüli, dús kertté alakult át a fejlesztés során. A hihetetlenül gazdag növénypalettának köszönhetően – többek között páfrányfenyőkkel, évszázados borostyánnal és banánfákkal – egzotikus hangulatot teremt, amely a helyszínen már meglévő mikroklímához igazodik. Ezenfelül egy hét lenyűgöző kilátóponttal rendelkező sétány köti össze a parkot Nantes nyüzsgő Chantenay negyedével.
A zsűri egyértelmű volt a döntésében. Ez a jövőbe mutató koncepció növeli Nantes városának gazdasági és kulturális vonzerejét, valamint valódi közösségi teret varázsol az ottlakók számára. A Jardin Extraordinaire tökéletes példája a tájépítészek, tervezők és növénytermesztők közötti szoros együttműködésnek. A biológiai sokféleség integrálása a jól átgondolt növényválasztással és a vízeséssel, amelyek mindegyike a meglévő tájba kapcsolódik, nagyon innovatívnak tekinthető. A Le Jardin Extraordinaire az idei versenyben 12 másik projekttel együtt indult, hiszen pályaművek érkeztek a program keretében Belgiumból, Bulgáriából, Dániából, Németországból, Görögországból, Magyarországról, Írországból, Olaszországból, Hollandiából, Lengyelországból, Portugáliából és Svédországból is.
Hazánkat Kaposvár innovatív zöld fejlesztési projektje képviselte a nemzetközi megmérettetésben, mint az országos fordulóban továbbjutott pályázó.
A zöldebb városok az európai biodiverzitási stratégia fontos részei
Több mint 300 európai várost ért el a „Zöld Városok Európában” projekt. Az Európai Zöld Városok Konferencia és Díj a „Zöld Városok Európában” projekt kezdeményezése. Ez egy olyan platform, amely innovatív ötletekkel, tudományos kutatásokon alapuló információkkal és technikai szakértelemmel ösztönzi a közterületek zöldítését. A platform tevékenységei bizonyos témákra összpontosítanak: egészség, éghajlat, gazdaság, biológiai sokféleség és társadalmi kohézió. A projekt az ENA és a belga, bolgár, dán, francia, görög, holland, holland, ír, lengyel, holland, lengyel, német, olasz, portugál, svéd és magyarországi társ-szervezetek kezdeményezése. A projekt ebben a 13 országban fut, ami több mint 300 európai várost jelent.
A zöld környezet szükséges egy életerős és egészséges közösséghez
„A fák és növények jelentősen hozzájárulnak a hőstressz, a légszennyezés, az árvizek és a biológiai sokféleség hiányának megoldásához a városon belül és kívül egyaránt” – mondta Henk Raaijmakers, az ENA elnöke.
A Zöld városok projektről és a díjról bővebben ITT olvashat.