A parlagfű irtása már több éve kötelező az ingatlan- és földtulajdonosok számára. Irtása nem csak közegészségügyi szempontból fontos, hanem mezőgazdasági kártétele miatt is, mely a termés mennyiségét és minőségét is ronthatja. Az irtási kötelezettséget elmulasztóknak számolniuk kell a kényszerkaszálás költségeivel és a 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedő bírsággal.
Néhány évvel ezelőtt július 1-ig kellett gondoskodniuk a tulajdonosoknak a parlagfű-mentesítésről. Jelenleg az év bármelyik napján ellenőrizhet és bírságolhat a hatóság. Az allergiát kiváltó parlagfű irtását belterületeken a jegyzők, külterületeken a kormányhivatalok ellenőrzik. A parlagfű ellen a mezőgazdaságilag nem művelt területeken a legcélravezetőbb megoldás a rendszeres kaszálás.
A védekezés a tömeges csírázás előtt a leghatékonyabb
Az Amerikából származó parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) kitűnően érzi magát a Kárpát-medence környezeti viszonyai között. Magyarországon nagyjából 100 éve, az 1920-as évek óta található meg, egyedüli ellensége az ember. A parlagfű egynyári, kétszikű, melegigényes gyomnövény, magvainak csírázása 10-20 °C közötti hőmérsékleten indul meg, a növény 1,5-2 m magasra is megnőhet. A parlagfűnek jelentős a közegészségügyi hatása, ugyanis a társadalom közel 20 százalékánál allergiát okoz, melyért a hajtások csúcsán található porzós virágzatok pollene a felelős. A szél útján terjedő virágpor akár 100 km-es távolságra is képes eljutni. Pollenkoncentrációja július végén és augusztusban a legmagasabb a levegőben, de kisebb mennyiségben egészen a fagyok beálltáig jelen van. A parlagfű természetes, zárt vegetációban nem tud megjelenni, tömeges megjelenése, gyors elterjedése a talajok bolygatásához köthető. Emiatt sokat tehetünk a védekezés során, ha gondoskodunk a bolygatott területek folyamatos borítottságáról például füvesítéssel, cserjék ültetésével vagy talajtakarással. A szántóföldi növénykultúrák esetében a megfelelő tőszám, és annak gyomelnyomó képessége, a gyümölcsösökben és a szőlőben a sorok a mulcsozása segíthet a parlagfű elleni védekezésben.
A parlagfüvet az egész vegetációs időszak alatt irtanunk kell, mert egy-egy növényről több tízezer mag is a földbe juthat, ráadásul a magok 30-40 évig csíraképesek lehetnek. A parlagfű tömeges csírázási időszaka az idei hűvösebb tavasz miatt június közepéig, végéig húzódhat. Termésérése október közepén kezdődik, majd a növény az első fagyok megérkezésekor elpusztul, de a magok áttelelnek a talajban. Irtásakor nem elegendő csupán a növény gyérítése, hanem a teljes elpusztítására kell törekedni.
Évente legalább két-három alkalommal kell elvégezni a kaszálást, mert csak így tudjuk megakadályozni a virágzását és a magérlelését, ugyanis a parlagfű a legtöbb esetben képes újrahajtani. A leghatásosabb a virágbimbók megjelenése előtt 1-2 héttel elvégzett kaszálás a talaj felszíne felett néhány centiméterre. Ekkor a legérzékenyebb a sérülésekre, bár még így is előfordulhat, hogy egyes tövek oldalhajtásokat hoznak, de ezek a hajtások fejletlenek maradnak és a következő kaszálás után elpusztulnak.
Csak profi gépek segítségével vehetjük fel a harcot a parlagfű ellen!
Erdészeti munkák elvégzésére és mezőgazdasági területek karbantartására a nagy teljesítményű STIHL professzionális benzinmotoros kaszákat ajánljuk. A professzionális kaszák segítségével lenyírható az utak mentén és rézsűkön növő fű és gyom, valamint erdőápolási munkákra is használhatók. A feladat és az igények szerint különböző teljesítményű gépek választhatók. Az M-Tronic motorvezérlésnek köszönhetően a STIHL gépek esetében nem probléma a hideg vagy a meleg indítás, a motor mindig ugyanúgy indul, egyetlen indító állás van az indítócsappantyún.
Ne feledkezzünk a megfelelő védőfelszerelésről
A STIHL védőfelszerelései között mindenki megtalálhatja a számára megfelelő, elsőosztályú védelmet biztosító darabokat. Rendkívül strapabírók a kifejezetten a motoros kaszákhoz ajánlott védőnadrágok, melyek jól szellőzőek, a hurkos kialakításnak köszönhetően összeköthetőek a cipővel, a lábszár alsó részén vízálló, tüske és nedvesség elleni védelemmel vannak ellátva. A tökéletes biztonság érdekében a védőruha mellett a kaszálás során ajánlott arc-és hallásvédőt, és védőkesztyűt viselni.
További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon, a STIHL Magyarország YouTube csatornáján, vagy a STIHL KertÉrtők podcast adásaiban!