Nyakunkon a tavasz, lassan beindulnak a kerti munkák. Ám a vetemény már most ad feladatot, hiszen eljött a palántanevelés ideje. Kezdjük rögtön a paradicsommal, hisz saját paradicsom nélkül nem telhet el a nyár!
A paradicsompalánta alaptétel szinte minden veteményben, így amint nyiladozni kezd a tavasz, ez a növény foglalkoztatja leginkább a kertészkedőket. Méghozzá nem ok nélkül, hiszen sok a hibázási lehetőség…
Paradicsompalánta: sokkal olcsóbb a saját
Persze paradicsompalánta „készen”, azaz félig felnevelve is kapható májusban. A legtöbb piacon, kertészetben, sokszor szupermarketekben is meg lehet venni – igaz, az ára már tavaly is borsos volt. Sokkal olcsóbban ki lehet jönni, ha magunk neveljük a palántát! Egyáltalán nem bonyolult a feladat, kezdő kertészeknek is sikerélmény a palánta nevelése. Az viszont tény, hogy nagyon pontosan kell időzíteni, hogy egészséges, szép növények fejlődjenek a magoncokból, s így nyáron bőséges termés legyen.
Nem érdemes elkapkodni!
Csábító az egyre gyakoribb napsütés, de nem szabad kapkodni! Van, aki már február elején elveti a magokat, hogy minél korábban kiültethesse a palántákat a kertbe. Ám a paradicsomnak ez még nagyon korai, hiszen a vetéstől a kiültetésig 6-8 hétre van szüksége a legtöbb fajtának. Korábban az volt a bevett szokás, hogy az előnevelt palántákat a fagyosszentek elmúltával (május 15) ültetjük ki a kertbe. Mióta általános a melegedés, sokkal enyhébb az időjárás, sokan nem várják meg ezt az időpontot. Ettől függetlenül a szakértői vélemény az, hogy a paradicsomot nem szabad addig szabadföldbe engedni, míg odakint tartósan 20 Celsius fok fölé nem kerül a nappali hőmérséklet. Hogy ez mikor lesz, azt szinte lehetetlen ezekben a hetekben megjósolni…
Könnyen lehet, hogy felneveljük a palántákat, szépek, életerősek lesznek; és amikor kiültetnénk őket, épp zord lesz az időjárás. Olyankor a növénykéket mindenképp érdemes még bent tartani! A paradicsom ugyanis a hidegben nem fejlődik jól, és bár nem biztos, hogy elpusztul a fagyoktól, jóval kevesebb termést fog így hozni, mintha ideális körülmények közt indulna a fejlődése. Ráadásul hajlamosabbá válik a betegségekre. Fontos tudni viszont, hogy sokáig a lakásban sem tarthatjuk a palántákat, hiszen megnyúlnak, elgyengülnek, sőt el is pusztulhatnak odabent.
Túl sokáig várni sem érdemes
A paradicsom tenyészideje 53-90 nap, fajtától függően, vagyis ennyi időre van szüksége a magvetéstől ahhoz, hogy termést hozzon. Ha sokáig várunk, hogy elvessük a palántának való magokat, már javában tombolni fog a nyár, mire kikerülnek a paradicsomtövek a kertbe. A forróságban pedig, akárcsak a hidegben, nem fejlődik jól a növény, és a nyári melegben a tápanyaghiány veszélye is fennáll. Ez szintén a termés rovására mehet: sokkal kevesebb paradicsomot fog hozni, ráadásul őszig elhúzódik a szüret… A jó időzítés aranyszabálya tehát: érdemes március elején- közepén vetni a palántának való magokat, így nagyot nem hibázhatunk!
Fontosak a megfelelő körülmények
Az otthoni palántanevelésnél érdemes odafigyelni arra, hogy legyen fény és legalább 20 Celsius fokos hőmérséklet a növénykéknek, hiszen így fognak szépen fejlődni. Nem árt védekezni a palántadőlés ellen, hiszen ez a gombás megbetegedés az összes palántát elviheti. Úgy előzhetjük meg, ha steril ültetőpoharakat és palántaföldet használunk és soha nem hagyjuk vízben tocsogni a cserepeket!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!