Az erkélyre nemcsak dísznövényeket ültethetünk, hanem szamócatöveket is. Árvácska és különféle egynyári virágok társaságában egyaránt jól mutatnak.
A zamatos piros termést érlelő kerti szamócát – közismertebb nevén: földiepret – nem véletlenül nevezik a bogyós gyümölcsök királynőjének. Ha kiskertbe vagy erkélyre szeretnénk telepíteni, akkor elsősorban ellenálló képesség és íz szerint válasszunk fajtát.
A forgalmazott szamócafajták általában öntermékenyülők. A folytontermők az első termés után újabb virágzási hullámot indítanak el, míg az úgynevezett napszak-közömbösek a teljes tenyészidőszakban folyamatosan képeznek virágokat, illetve termést.
Az általános szabály szerint szamócát szabadföldbe áprilistól júliusig ültethetünk. Termésre azonban csak a következő évben számíthatunk, mert az ültetés évében hozott virágokat el kell távolítani. A balkonra érdemes már termőre fordult konténeres növényt vásárolni egy kertészetben.
Ahol jól érzi magát a növény
A szamóca sekélyen gyökeresedik, ezért nincs szükség túl nagy ládára. Kis edény esetén azonban fokozottan ügyeljünk rá, hogy a föld ne száradjon ki, mivel növényünk nagyon vízigényes, ugyanakkor érzékeny a pangó vízre. Erkélyládába, függőcserépbe, vagy akár használt esőcsatornából kialakított vályúba egyaránt telepíthetjük.
Kertészeti áruházakban és fazekasoktól is vásárolhatunk különféle epres köcsögöket. A műanyagok olcsóbbak, de borulékonyak. Az agyagból égetettek kellően stabilak, de porózus szerkezetük miatt gyakrabban kell öntözni a beültetett növényeket. A legszebbek, legtartósabbak és legdrágábbak a mázas kerámiából készült zsebes ültetőedények.
Így ültesse be!
Palántavásárláskor az epresköcsögbe zsebenként egy-egy növényt, az edény tetejére 3-4 tövet számoljunk. Az agyagköcsögöt áztassuk be, majd az alján takarjuk el egy cserépdarabbal a vízelvezető nyílást, és készítsünk drénréteget kavicsból vagy granulátumból. Ezután kezdjük el feltölteni az edényt virágfölddel az első zseb magasságáig. Helyezzük be a palántát, majd folytassuk a feltöltést, illetve a beültetést. Közben időnként kocogtassuk az edényt a munkaasztalhoz, hogy a föld egyenletesen eloszoljon.
Praktikus tanácsok
Az általános virágföldbe keverjünk komposztot, valamint a földieper és az aprógyümölcsök igényeit kielégítő speciális műtrágyát. (Utóbbi nitrogéntartalma segíti a növény fejlődését, káliumtartalma kedvez a virágképződésnek, míg foszfor- és magnéziumtartalma ízletes és bő termést biztosít.)
Az edényt ne tegyük árnyékos helyre, mert a szamóca csak napsütés hatására fejleszt sok virágot és érlel édes bogyókat.
A tavaszi beültetést követően a növényeken gyorsan új indák jelennek meg. Ezeket kora nyáron el kell távolítani, hogy ne gyengítsék az anyatövet. Az eperszüret után azonban már meghagyhatók: az erkélyládából vagy az ámpolnából lecsüngve szép látványt nyújtanak, továbbá cserépben meggyökereztetve szaporításhoz is felhasználhatók.
Mivel az idős tövek egyre apróbb és gyengébb minőségű termést hoznak, az ültetvényt két-három évente ajánlott megújítani. Ez egyben arra is alkalmat ad, hogy új fajtákat próbáljunk ki.
Extra tipp: Kiskertben a gyomokat úgy szoríthatjuk vissza, ha legkésőbb a virágzás után egy réteg szalmát terítünk a szamócatövek alá. Ez ráadásul attól is megvédi a termést, hogy a nedves talajjal érintkezve megrothadjon. Szalma helyett jó szolgálatot tehet a talajtakaró fólia is.
Fotó: Thinkstock