A veteményeskert elhanyagolhatatlan, friss táplálékforrás lehet, méghozzá vegyszermentesen. Ha szeretnéd távoltartani a kórokozókat és bőséges termés a cél, érdemes öngyógyító kertet kialakítanod.
A saját termesztésű, frissen szedett zöldségeknél, gyümölcsöknél finomabb dolgot nehezen tudunk elképzelni, főleg ha teljesen vegyszermentesek. Egyre nagyobb figyelmet kap az öngyógyító konyhakert, különösen azért, mert a saját részre termesztés fő célja, hogy ne kelljen permetszereket használnunk. Ebben több tényező is nehézséget okoz: az időjárásváltozás miatti enyhe telek alatt rengeteg kártevő telel át, a változékony időjárás pedig kedvez a gombabetegségeknek. Ámde, vegyszermentesen is tudod biztosítani a kert megfelelő védelmét: a természetet utánozva védekezdhetsz a kártevők, kórokozók ellen öngyógyító konyhakert megteremtésével.
Figyelj az ültetési rendre
Az öngyógyító konyhakertbe vegyesen optimális ültetni zöldségeket, virágokat és fűszernövényeket is. Nem érdemes meggondolatlanul ültetni az ágyásokba a növényeinket, hiszen bizonyos fajták védik és tápanyagokkal látják el egymást. Inkább már a tervezéskor javasolt figyelembe venni, hogy olyan növényeket ültess egymás mellé, amelyek jó hatással vannak egymásra: vonzzák a hasznos rovarokat, tápanyagot szolgáltatnak, akadályozzák a kártevők szaporodását.. Ilyen szempontból a növénytársítás szabályait tanácsolt követni: egymás mellé kerüljenek azok a fajok, amelyek egymás fejlődését valamilyen módon segítik, míg amelyek egymást hátráltatják, minél messzebb legyenek egymástól.
Így lesz kártevőmentes az öngyógyító konyhakert
Akinek már több éve van konyhakertje, pontosan tudja, mekkora bosszúság amikor megjelennek a kártevők. Lerágják a paradicsomot a poloskák, megjelennek a földibolhák az ágyásban, így veszik a termés is. A növénytársítás itt is kapóra jöhet. A haszonnövényeink mellé olyan társat kell választani, ami nem csupán a növekedésben támogatja, de távol tartja a kártevőket is. A borsikafű, kamilla, fokhagyma, levendula és metélőhagyma a levéltetvek ellen hatásos, a krumplibogarakat taszítja a bab, a hagyma és a kapor. Tökéletes választás, ha a krumpliágyásba kaprot is ültetsz. A paradicsompalántákat büdöske-palántával együtt ültesd, így olyan kártevőket tarthatsz távol, mint molytetvek és a fonálférgek. Ellenben, vannak olyan társnövények, melyek vonzzák a kártevőket, nem taszítják őket. Ettől sem kell megijedni. Ha ilyen társakat ültetsz a kertbe, nem a zöldségeket fogják megtámadni a károkozók, hanem a társnövényt: például a sarkantyúkát imádják a földi bolhák – ültess ilyen virágot a kertbe, hogy ne mást rágjanak le a bolhák.
Zöldségek egymás védelmében
Még az ültetés előtt ajánlott utánajárni, hogy milyen szomszédok mellett tudnak a legjobban fejlődni a zöldségek, hogy bőséges termésük legyen vegyszermentesen. Fontos tudni, hogy nem csak fűszernövények és virágok segítségével óvhatjuk a konyhakertet, a zöldségek egymást is tudják védeni, távol tartani egymás kártevőit. Például a káposztát a zeller védi a kártevők ellen, a sárgarépát a kapor segíti a növekedésben és a rovarok távoltartásában is. A sárgarépa és a hagyma egymásnak kölcsönösen segít: a hagyma távol tartja a répalegyeket, a répa pedig a hagymalegyet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!