Az ókor óta ismert zöldtető egyre népszerűbb napjainkban. Kertészeti szempontból két típusát különböztetjük meg: az intenzív változatnál a kertet a használati igényekhez igazítják, az extenzív zöldtetőnél a helyi ökológiai adottságok figyelembevételével alakítják ki a növényzetet.
Napjainkban a zöldtető létrehozása nem csupán presztízskérdés, hiszen a városokban folyamatosan csökken a zöldfelületek aránya. Ez a világszerte megfigyelhető tendencia arra késztette a szakembereket, hogy a parkokat új helyre költöztessék. Szerencsére hamar felismerték, hogy az épületek kihasználatlan elemei kiválóan alkalmasak erre a célra.
A többfunkciós zöldtető egyrészt új, parkosított élettérrel bővíti az otthonokat, másrészt remek hőszigetelő, ráadásul a csapadékvíz elvezetésére, megkötésére is tökéletes megoldást jelent. Az egész település viszonylatában érzékelhető előnye, hogy zöldfelületként hozzájárul a városi levegő minőségének javításához. A zöldtető egy összetett rendszer, tehát számos szakember együttműködése szükséges a megtervezéséhez és kivitelezéséhez, csak így biztosítható, hogy a későbbiekben minden funkció hibátlanul működjön. A csapatmunkában többek között építész, szigetelő szakember, épületfizikus, épületgépész, tájépítész és kertészmérnök vesz részt.
A különböző megoldások között Nagy Csanád zöldtetőszakértő segít eligazodni.
Mi az a zöldtető?
A zöldtető komplex, szerves egység, a legfelső rétege növényzettel beültetett. A vegetáció összefüggő architektúrát képez az alatta lévő csapadékvíz ellen szigetelt zárófödémmel, a tetőszigeteléssel és a teljes épületszerkezettel.
Története egészen az ókorig nyúlik vissza, az első ilyen jellegű alkotás a babiloni függőkert, amelyet vélhetően II. Nabú-kudurri-uszur (ismertebb nevén Nabukodonozor) építtetett a Kr. e. VI. században.
Az emberiség történelme folyamán kialakult civilizációk kulturális fejlettségéről is sokat elárul az adott társadalom által épített zöldtetők mennyisége és minősége. Az ilyen jellegű kerteket egészen a 20. századig szinte kivétel nélkül reprezentatív célból hozták létre, a közösség gazdagságát és a kultúra iránti elkötelezettségét jelképezték.
A modern korban használt építőanyagok, a vízszigetelő rendszerek és a széles fesztávolságú szerkezeti tartóelemek elterjedésének köszönhető, hogy ma már egyre gyakrabban találkozunk zöldtetőkkel.
1. megoldás: Intenzív zöldtető
Többnyire fával beültetett, füves területek, a kerttel nem rendelkező társasházak lakóinak szabadtéri pihenő- és játszóhelyet biztosítanak. Jellegzetes elemei a gyepes napozórész, a pihenőkert, a kerti tó, a játszótér, a fásszárúak, illetve kisebb fák, a nagy méretű virágedények, de akár konyhakerttel is találkozhatunk az intenzív zöldtetőkön.
Építéséhez számolni kell egy minimum 25-200 cm-es réteggel, amely úgynevezett intenzív közeg. Vastagsága az adott tetőszerkezet teherbíró képességétől, valamint az ehhez igazodva kiválasztott növényektől függ. 25-30 cm-es közegvastagság esetén csupán gyeppel, valamint kis talaj- és vízigényű cserjékkel tervezhetünk, de 2 m-nél már közepes koronájú lombos fákat is ültethetünk. A kertészeti réteg vastagságának a statikai terhelhetőség szab határt. Intenzív kertet csak csekély lejtésszögű tetőszerkezetre lehet építeni, a bekerülési és a karbantartási költségek és igények megegyeznek egy hagyományos zöldfelület költségeivel. A terület vízellátását automata szabályzású öntözőrendszer biztosítja. Az intenzív tetőkert teljes értékű zöldfelület, legalább olyan sokoldalú, mint egy klasszikus kert, utóbbihoz hasonlóan igényli a rendszeres ápolást, öntözést, tápanyag-utánpótlást, gyomtalanítást. A felsorolt adottságokból kifolyólag építési és karbantartási költsége magasabb, mint az extenzív változaté.
2. megoldás: Extenzív zöldtető
Az extenzív használat merőben eltér az intenzívtől, ezeket a zöldfelülteket elsődlegesen a látvány érdekében hozzák létre. A felhordott extenzív közeg vastagsága általában mindödssze 5-10 cm, így csak a szélsőséges viszonyokat jól tűrő növényfajokat telepíthetünk. Ilyenek a pozsgások és a szukkulensek, például a kövirózsa- és varjúháj- (Sedum) fajok. Az extenzív zöldtető a kialakított utakon és tipegőkön kívül emberi tartózkodásra nem alkalmas, viszont számos egyéb funkciót ellát, amiért érdemes alkalmazni őket. Kiváló hőszigetelő, visszatartja a leeső csapadékot, üde mikroklímát és természetes életteret teremt a tetőn, és persze nem utolsósorban gyönyörködtet. Külön ápolást, gondozást csak az ültetés évében igényel, a begyökeresedésig öntözni, továbbá a teljes talajfelszín beborításáig gyomlálni kell a növényzetet. Az ezt követő években az extenzív zöldtető minimális odafigyelés mellett önállóan létezik. Ennél a típusnál a tető lejtési szöge akár 30 százalékos is lehet, és mind a bekerülési, mind a fenntartási költség mérsékelt.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!