Ahogy a beltér, úgy a kültér megtervezésekor is fontos szerepet kaphatnak az energetikai szempontok.
A japán kertművészetből átvett térrendezési alapelv szerint meg kell találni az egyensúlyi állapotot a passzív és aktív elemek között. Ez az elv pedig a kültér harmonikus kialakításakor is fontos szempont lehet.
Talán ennek is köszönhető, hogy a víz egyre gyakrabban jelenik meg a városi oázisokban, hiszen egy vizes elem azonnal megteremti a mozgás és a nyugalom összhangját. Legyen szó szökőkútról, kis méretű csobogóról, komoly építészeti tervezést igénylő medencéről vagy kerti tóról, a víz dinamikát visz a térbe, mivel még szélcsendben sem áll meg teljesen.
Medence
Egy nagyobb medence nemcsak a napi testedzés biztosítása miatt remek beruházás, hiszen már a látványával is a luxus érzetét kelti, vagyis a kikapcsolódási lehetőség mellett nagyban növeli az ingatlan értékét.
Kerti zuhanyzó
Talán medence építésére anyagi okok miatt nem vállalkozhatunk, de a vizet egyszerűen kivezethetjük a szabadba, egy kültéri tusolóhoz. Egy jó szigeteléssel és csúszásmentes burkolatokkal ellátott zuhanyzó akár egy belvárosi lakáshoz tartozó tetőteraszra is kerülhet.
Természetes burkolatok
Fokozhatjuk az oázishatást, ha kerámia-, kő- vagy betonburkolat helyett olyan felületkezelt fát használunk, ami hasonlít a mozaikparkettára vagy a hajópadlóra.
Kiegészítők
Ha zen hangulatra vágyunk, építsünk növényfalat, ültessünk hatalmas kaspókba virágokat, és gondoskodjunk a megfelelő világításról. Hatásos effekt a földbe süllyesztett világítótest vagy a most igen kedvelt állólámpa, illetve mennyezeti csillár; ezek pont úgy néznek ki, mint beltéri társaik, csak megküzdenek a mostoha időjárás kihívásaival.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!