Sokaknak évről évre nem kis fejtörést okoz, hogy miként mentsék meg balkon- és szobanövényeiket a szomjan halástól, ha hosszabb időre elutaznak. Segítünk eldönteni a kérdést.
FotókFotAutomata öntözőkanna
Ez a legkényelmesebb, legprecízebb – és legdrágább – megoldás. Kül- és beltéren egyaránt működtethetjük, akár 36 cseréphez is használható, és gyerekjáték összeszerelni. Csupán elektromos csatlakozásról és víztartályról (pl. esővizes hordóról) kell gondoskodnunk. A beépített időkapcsoló naponta 1 percre aktiválja a rendszer működését, és a 3 különböző méretű cseppelosztó külön programozás nélkül biztosítja az eltérő igényű növények vízellátását 15 ml/perctől 30 ml/percen át 60 ml/percig. A nagyon szomjas fajok edényében akár 3 csepegtetőt is elhelyezhetünk.
Csöves és kanócos önöntözés
Néhány napos távollétünk idejére helyezzünk a virágcserép mellé egy teli víztartályt. Keressünk egy hajlékony csövecskét vagy vízáteresztő anyagú kanócot (pl. vastagabb cipőfűzőt), majd az egyik végét lógassuk a vízbe, a másikat dugjuk jó mélyen a földbe. Ez a költséghatékony módszer mázas kaspókhoz és műanyag edényekhez ajánlott, amelyek kevesebbet párologtatnak, mint a porózus cserepek. Fontos, hogy az aljuk lyukas legyen, máskülönben a föld könnyen telítődik vízzel.
Agyagkúp és újságpapír
Rövidebb szabadság idején jól beválnak a kertészeti áruházakban megvásárolható agyagkúpok, amelyek a gyakorlatlan szobakertészek számára a mindennapi öntözéshez is ideálisak. Működésük lényege, hogy a növény a földbe dugott porózus falú kúpon keresztül mindig annyi vizet vesz fel, amennyire éppen szüksége van. Időről időre ellenőrizzük a vízállást, továbbá tisztogassuk a tartályt, mert könnyen algásodik. Ablakos fürdőszobában tegyünk a kádba egy több réteg nedves újságpapírral kibélelt tálcát, és erre állítsuk a jól megöntözött cserepes növényeket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!