Ha nem sikerül a rendszeres öntözést elvállaló személyt találni, fel kell készíteni a kertet, hogy átvészelje a távollétünket.
Szedjünk le minden elnyílt virágot és magkezdeményt. Nyírjuk le a füvet, de csak a szálak teljes hosszának felső harmadát vágjuk le, máskülönben a gyep kiéghet a napon. Ezután locsoljuk meg minél lassabban úgy, hogy a víz kb. 10 cm mélyen átitassa a talajt. A kiszáradásra hajlamos cserepes növényeket ültessük ki szabad földbe, hogy nagyobb felületen tudjanak vizet felvenni, vagy legalább helyezzük át az edényüket egy árnyékos részre. A zöldségeskertet és a gyümölcsöst szabadítsuk meg a gyomoktól és a férgektől. A nem teljesen érett terményeket is takarítsuk be, mert ha a nyaralásunk alatt megrohadnának, vonzanák a kártevőket, a penészgombákat és egyéb kórokozókat.
Szobanövények vízellátása
A jól megöntözött szobanövényeket vigyük a lakás hűvös, de világos helyiségébe. Engedjünk vizet egy nagy lavórba vagy gyerekkádba, tegyünk bele téglákat, majd helyezzük ezekre a kaspójukból kiemelt növényeket. Így majd „kiszolgálják” magukat vízzel. Tégla helyett anyaggranulátum is megfelel. Vagy töltsünk meg egy PET palackot vízzel, csavarjuk rá az előzőleg kilyukasztott kupakot, és fejtetőre állítva nyomjuk a virágföldbe. Folyamatosan fogja adagolni az öntözővizet, akár egy automata. Megoldást jelenthetnek a különféle önöntözők is, amelyek a közlekedőedények elvén vagy szivattyú segítségével egy tartályból juttatják el az éltető nedvességet egy, két vagy több tucat virágcseréphez.